75
praktycznych porad
praktycznych porad
praktycznych porad
5 podstaw dla zdrowej i pięknej skóry – czyli czego skóra niezbędnie potrzebuje? (70)
Od kiedy można zacząć stosować kosmetyki przeciwzmarszczkowe? (69)
Jak prawidłowo aplikować kosmetyki z filtrami UV? (68)
Kwas ferulowy – sprzymierzeniec każdej skóry – dlaczego? (67)
Jak jest różnica między filtrami przeciwsłonecznymi mineralnymi a chemicznymi? (66)
Peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazja? (65)
Czym jest peeling kawitacyjny? (64)
Wyróżniłam 5 czynności w pielęgnacji skóry, które są absolutnie niezbędne. Bez nich nie sposób trwale uzyskać zdrową i piękną skórę oraz spowolnić jej starzenie. Oto one:
1. Dokładnie oczyszczaj skórę rano i wieczorem. To zdecydowanie najważniejszy punkt w pielęgnacji skóry. Tylko odpowiednio oczyszczona skóra może prawidłowo funkcjonować i czerpać korzyści z kosmetyków leczniczych lub pielęgnacyjnych.
2. Stosuj tonik. Po każdym myciu twarzy tonizuj skórę. Tonik przywraca neutralne ph skóry, niwelując uczucie ściągnięcia, nawilża i wspomaga wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kremach czy serach.
3. Nawilżaj skórę. Bez względu na rodzaj i wiek, każda cera potrzebuje nawilżenia. Przesuszenie jest wstępem do występowania podrażnień, rumienia czy zmian trądzikowych. Odpowiednio nawilżona skóra to prawidłowa praca gruczołów łojowych i ochrona przed atakiem toksyn, zanieczyszczeń i substancji chorobotwórczych.
4. Chroń skórę przed promieniami UV. Badania dowodzą, że promienie słoneczne najszybciej spośród wszystkich czynników przyspieszają starzenie skóry i powodują uszkodzenia w głębokich jej warstwach. Ponadto zwiększają ryzyko występowania czerniaka, powodują przebarwienia i rozszerzanie naczyń krwionośnych.
5. Stosuj peeling. Regularnie raz w tygodniu delikatne złuszczanie martwych komórek naskórka zapobiega powstawaniu zaskórników i zapobiega ich powstawaniu,niweluje szary koloryt, wygładza, wspomaga działanie innych kosmetyków..
Kosmetyki przeciwzmarszczkowe przede wszystkim mają za zadanie zapobiegać zmarszczkom i nieco spłycać już istniejące, co oznacza ni mniej ni więcej, że nie są w stanie zlikwidować utrwalonych, wyraźnych zmarszczek. Tę rolę pełnią zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, jak chociażby mezoterapia, fale radiowe, lasery etc. Kremy nie zastąpią zaawansowanych terapii i technologii.
A co to takiego kosmetyki przeciwzmarszczkowe? Tak naprawdę, chociażby krem z witaminą C będzie spowalniał proces starzenia, gdyż witamina ta bierze udział w licznych przemianach komórkowych zachodzących w skórze. Oczywiście istotne będzie jej stężenie i postać w jakiej występuje. Nie należy spodziewać się spektakularnych efektów po preparacie, gdzie witamina znajduje się prawie na końcu składu. Należy zwrócić uwagę na zawartość składników aktywnych, a nie tylko kierować się nazwą na etykiecie. Składniki zapobiegające zmarszczkom o skutecznym działaniu to : wspomniana witamina C, retinol, witamina E, hydroksykwasy ( szczególnie kwas glikolowy, ferulowy i mlekowy) czy ekstrakt z zielonej herbaty.
Kosmetyki przeciwzmarszczkowe pobudzają komórki skóry do pracy w celu zwiększenia syntezy kolagenu i elastyny czy kwasu hialuronowego. Nie rozleniwiają w żaden sposób skóry jak powszechnie się twierdzi. Dlatego też, warto sięgnąć po nie już między 20-25 rokiem życia, gdy włókna kolagenu i elastyny zaczynają ulegać starzeniu.
Czy oznacza to, że gdy jesteśmy starsze, to już w żaden sposób krem nie pomoże? Nic bardziej mylnego! Skóra pracuje bez ustanku, codziennie rodzą się w niej nowe komórki, a obumierają starsze. Stosowanie kosmetyków zapobiegającym zmarszczkom napędzają skórę do pracy, która z wiekiem spowalnia swoją regenerację. W związku z tym, w każdym wieku sensowne jest ich stosowanie, gdyż podawanie skórze substancji aktywnych stymuluje cały mechanizm do odnowy.
Aby kosmetyki przeciwsłoneczne odpowiednio zabezpieczyły skórę przed słońcem wymagają odpowiedniej aplikacji. Filtry są wrażliwe na ścieranie, dlatego ważne jest w jakiej kolejności je nakładamy, szczególnie gdy dotyczy to twarzy, na którą przecież oprócz kosmetyków z filtrami nanosimy preparaty pielęgnacyjne i makijaż.
Oto kompletny schemat nakładania preparatów z filtrami UV :
1. Po oczyszczaniu twarzy i zastosowaniu toniku osusz skórę ręcznikiem
2. Nałóż kosmetyki pielęgnacyjne takie jak serum i/lub krem
3. oczekaj aż kosmetyki dokładnie się wchłoną. Zazwyczaj trwa to ok. 5 min.
4. Nałóż preparat z filtrem na twarz, szyję i dekolt i poczekać 10 min. przed nałożeniem makijażu
5. Nałożyć delikatnie podkład bez nadmiernego pocierania twarzy
6. Przypudrować skórę w celu utrwalenia podkładu
7. Jeśli wychodzisz z pracy po południu, należy zastosować po raz kolejny filtry. Mgiełki są wygodne w aplikacji i nie rujnują makijażu.
8. Preparaty z filtrami zabezpieczają skórę około 2 godzin. Podczas przebywania na zewnątrz aplikuj kosmetyki z filtrami co 2 godziny. Dotyczy to również ciała.
Kwas ferulowy jest aktywnym składnikiem pozyskiwanym z różnych zbóż, a także z ryżu. Jest doskonałym rozwiązaniem w walce z przebarwieniami, bowiem nie tylko rozjaśnia już istniejące, ale zapobiega powstawaniu kolejnych. Dodatkowo poprawia koloryt skóry czyniąc ją bardziej promienną i pozbawia ją ziemistego, zmęczonego kolorytu. Ponadto jest świetnym antyutleniaczem, a w przeciwności do witaminy C nie jest wrażliwy na światło. Kwas ferulowy to również silny zawodnik w spowalnianiu starzenia, gdyż pobudza syntezę włókien kolagenu i elastyny, wyraźnie poprawia strukturę skóry poprzez jej zagęszczenie. Jest jednym z najdelikatniejszych kwasów i nie wywołuje złuszczania czy podrażnienia skóry, dlatego z powodzeniem może być stosowany nawet przy bardzo wrażliwej cerze. Nie uwrażliwia skóry na słońce, więc bez obaw można go stosować przez cały okrągły rok. Co więcej wzmacnia tarczę obronną przed słońcem, co jest wspaniałą informacją dla osób zwalczających przebarwienia. Kwas ferulowy jest wykorzystywany zarówno w profesjonalnych zabiegach jak i serach i kremach do pielęgnacji domowej.
Filtry chemiczne wnikają w skórę i “zakotwiczają się “ w niej. Pochłaniają promienie słoneczne przemieniając je w ciepło, dzięki czemu promienie nie wnikają do głębszych warstw skóry.
Zalety filtrów chemicznych:
– większa odporność na ścieranie niż filtrów fizycznych, dlatego sprawdzą się podczas uprawiania sportu, szczególnie w wodzie;
– preparaty z filtrami chemicznymi mają lżejszą konsystencję. Polecane dla osób ze skórą tłustą i trądzikową;
– chronią przed poparzeniem słonecznym i przebarwieniami.
Wady filtrów chemicznych :
– mogą wywoływać rumień, dlatego nie zawsze są dobrze tolerowane przez cery naczyniowe;
– mogą podrażnić wrażliwą skórę;
– nie są odpowiednie dla kobiet w ciąży i karmiących oraz dla niemowlaków, gdyż w badaniach zaobserwowano ich obecność w mleku matki w krwioobiegu.
Filtry fizyczne czyli mineralne osadzają się na powierzchni skóry i działają jak tarcza odbijając od skóry promienie słoneczne i uniemożliwiając im wnikanie w głąb skóry.
Zalety filtrów mineralnych:
– nie przedostają się do organizmu, są bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących oraz niemowląt
– nie powodują uczucia ciepła na twarzy, dlatego dobrze są tolerowane u osób z cerą naczyniową i wrażliwą
– chronią przed poparzeniem słonecznym i przebarwieniami
Wady filtrów mineralnych:
– powodują bielenie skóry pozostawiając na skórze efekt białej maski;
– są rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego konsystencja kremów z tymi filtrami jest ciężka i źle tolerowana przez skórę tłustą i trądzikową;
– są mało odporne na ścieranie, dlatego trzeba uważać, aby nie dotykać twarzy po ich aplikacji;
– brudzą ubrania.
Oba peelingi mają za zadanie złuszczyć martwe komórki naskórka i odświeżyć koloryt cery. Oba są peelingami mechanicznymi, ale różnią się zasadniczo. W peelingu kawitacyjnym działają ultradźwięki i woda, natomiast w mikrodermabrazji diamentowe głowice lub korund czyli tlenek glinu, a dokładnie drobno sproszkowane minerały.
Oba peelingi poprawiają ukrwienie, wygładzają skórę i pomagają pozbyć się drobnych zaskórników, ale ja zdecydowanie opowiadam się za peelingiem kawitacyjnym. Już z założenia widać, że peeling kawitacyjny jest delikatniejszy od mikrodermabrazji. Po kawitacji skóra jest zdrowo zaróżowiona, natomiast po mikrodermabrazji wyraźnie zaczerwieniona, co znaczy, że mikrodermabrazja nie jest wskazana dla cer naczyniowych.
Oczywiście rumień nie jest jedynym wskaźnikiem, ale przede wszystkim efekt pozabiegowy. I tak w przypadku peelingu kawitacyjnego można zauważyć przyspieszenie gojenia się krostek, złagodzenie zmian atopowych, zmniejszenie zmian łuszczycowych i ogólne “znormalizowanie” skóry, natomiast mikrodermabrazja tuż po zabiegu przynosi wrażenie odświeżenia i wygładzenia, ale już niedługo później dochodzi do zaostrzenia zmian trądzikowych, pogrubienia warstwy rogowej naskórka i nierzadko podrażnienie oraz szybki powrót uczucia szorstkości.
Sam przebieg zabiegu jest zupełnie różny. Peeling kawitacyjny nie powoduje żadnej bolesności, zaś mikrodermabrazja potrafi być wyraźnie nieprzyjemna, a nawet bolesna.
Według mnie peeling kawitacyjny wygrywa i to znacznie z mikrodermabrazją.
Peeling kawitacyjny to jeden z najbardziej skutecznych zabiegów złuszczających martwe komórki naskórka. Działają w nim dwa mechanizmy – ultradźwięki i woda. Ultradźwięki przepływają przez metalową szpatułkę wprawiając ją w ruch wibrujący, który w połączeniu z wodą tworzy drobną mgiełkę na twarzy, a dokładnie pękanie pęcherzyków wodnych. W rezultacie następuje złuszczenie martwych komórek naskórka, usunięcie zalegających toksyn, delikatne oczyszczenie z zaskórników, poprawia się ukrwienie i dotlenienie skóry. Jest również wspaniałym przygotowaniem skóry na działanie substancji aktywnych.
Co więcej, ultradźwięki działają dezynfekująco, dlatego peeling kawitacyjny jest doskonałym wspomaganiem terapii przeciwtrądzikowej. Cera tuż po zabiegu staje wyraźnie gładsza i promienna. I co najważniejsze – ten rodzaj peelingu jest niezwykle delikatny, dlatego może być stosowany nawet przy skórach atopowych, wrażliwych czy naczyniowych. Zatem peeling kawitacyjny można śmiało stosować przy każdym rodzaju skóry, nawet najbardziej problematycznym, bez obaw, że dojdzie do zaostrzenia problemu. Nie ma też przeciwwskazań co do pory roku, ponieważ ten rodzaj zabiegu nie uwrażliwia skóry ani na słońce, ani na działanie innych czynników zewnętrznych.
Te materiały na Sekretach Cery mogą Cię zainteresować:
Te materiały na Youtube mogą Cię zainteresować:
Prawidłowa pielęgnacja twarzy
Prawidłowa pielęgnacja twarzy