Porady o pielęgnacji cery
Porady o pielęgnacji cery – Wasze pytania Q&A#8
Oto 10 waszych pytań na które odpowiadam w tym odcinku:
- Czy jest sens nakładania alantanu dermoline na skórę głowy? Swędzi mnie ona zawsze gdy nie wysuszę od razu włosów, więc pomyślałam, że ten krem może pomóc.
- Czy poleca Pani stosowanie domowego toniku z olejku pichtowego i nafty? (Skóra mieszana ze skłonnością do zaskórników)
- Czy grudki podskórne należy wyciskać, gdy mają już biały czubek? Jeżeli nie należy tego robić, to jeśli chodzi o pozbycie się grudki, czy można jednocześnie stosować kilka preparatów na pryszcze (np. na noc pastę cynkową, a na dzień olejek z drzewa herbacianego) ?
- Bardzo proszę polecić jakieś serum, krem i podkład do cery zaskórnikowej. Wszystko mnie zapycha 🙁
- Jaki kosmetyk poleciłaby Pani, żeby odbudować barierę naskórka mając przy tym krostki i zaskórniki?
- Olej na suchą skórę: ma znaczenie czy jest z emulgatorem czy bez? (dotyczy oleju do demakijażu twarzy)
- Czy twarz po użyciu toniku możemy osuszyć tym samym ręcznikiem co po myciu twarzy żelem myjącym? Resztki toniku na ręczniku nie zaszkodzą skórze przy kolejnym wycieraniu twarzy?
- Jak często powinno się stosować serum z niacynamidem? (używam serum z firmy Revox)
- Jaki rodzaj zabiegu Pani poleca w ramach oczyszczania twarzy w gabinetach kosmetycznych?
- Jak stosować glinkę, aby po 2 min nie zasychała na beton trudny do zmycia i czy glinka zielona to dobry wybór dla skóry dojrzałej, przesuszonej z trądzikiem?
(1) Czy jest sens nakładania alantanu dermoline na skórę głowy? Swędzi mnie ona zawsze gdy nie wysuszę od razu włosów, więc pomyślałam, że ten krem może pomóc.
Myślę, że to nie jest dobry pomysł, gdyż po pierwsze skóra głowy nie lubi takich rozwiązań, bo krem zablokuje ujścia mieszków włosowych, co może wpłynąć na osłabienie cebulek włosów, może doprowadzić do rozwoju łupieżu tłustego, wypadania włosów. Lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie delikatnego peelingu o właściwościach łagodzących z piroktonem olaminy, np. kuracja przeciwłupieżowa z kwasem salicylowym marki As i Am . Ponadto należy pamiętać , że swędzenie skóry głowy może być spowodowane nie rozcieńczonym szamponem nakładanym bezpośrednio na skórę głowy. Szampon należy rozcieńczać, najlepiej w osobnej butelce i nakładać w formie piany. należy się przyjrzeć po jakim szamponie czy masce swędzenie się nasila. Pomocne mogą być maski łagodzące np. z aloesem.
(2) Czy poleca Pani stosowanie domowego toniku z olejku pichtowego i nafty? (Skóra mieszana ze skłonnością do zaskórników)
Nie polecam nafty kosmetycznej do stosowania na skórę. Nafta jest pozyskiwana z ropy naftowej, to inaczej ciekła parafina , która przy regularnym stosowaniu może doprowadzić do zaskórników i jednoczesnego przesuszenia skóry. Jak już niejednokrotnie dowiedziono w badaniach pochodne ropy naftowej mają niekorzystny wpływ nie tylko na skórę ale i nasz organizm. jest to składnik nr jeden, którego absolutnie unikam.
(3) Czy grudki podskórne należy wyciskać, gdy mają już biały czubek? Jeżeli nie należy tego robić, to jeśli chodzi o pozbycie się grudki, czy można jednocześnie stosować kilka preparatów na pryszcze (np. na noc pastę cynkową, a na dzień olejek z drzewa herbacianego) ?
Grudek podskórnych nie należy wyciskać, bo większe prawdopodobieństwo jest, że wciśniemy ją głębiej i może dojść do stanu zapalanego. Zdecydowanie lepszym wyjściem z sytuacji jest zastosowanie maści ichtiolowej lub sody oczyszczonej, o której mówiłam w filmiku “Co zrobić gdy wyskoczy pryszcz”. Można jak najbardziej stosować kilka substancji na taką zmianę, np. na noc krem lub serum z kwasem salicylowym lub pirogronowym lub zastosować peeling kwasowy o większym stężeniu, a następnego dnia użyć olejek z drzewa herbacianego. Co prawda takie działanie prawdopodobnie spowoduje złuszczenie, ale to przyspieszy gojenie zmiany.
(4) Bardzo proszę polecić jakieś serum, krem i podkład do cery zaskórnikowej. Wszystko mnie zapycha 🙁
Jeśli zaskórniki pojawiają się dosłownie po zastosowaniu każdego kosmetyku, to być może przyczyna leży w sposobie oczyszczania lub diety. Proponuję włączyć dwukrotne mycie twarzy żelem myjącym. Należy się temu uważnie przyjrzeć, po nałożeniu jakich kosmetyków nasila się problem zaskórników. Polecam serum Miya z prebiotykami do cery problematycznej, krem snow mushrooms The Inkey List. Odnośnie podkładu, to jest to sprawa indywidualna i tu niestety należy szukać , bo nawet podkłady mineralne potrafią u niektórych powodować zaskórniki.
(5) Jaki kosmetyk poleciłaby Pani, żeby odbudować barierę naskórka mając przy tym krostki i zaskórniki?
Krem Purritn Rehydrin marki Iwostin lub w przypadku wyraźnie przesuszonej skóry polecam krem brzozowo-nagietkowy Sylveco oraz emulsję Anti Dry Bandi.
(6) Olej na suchą skórę: ma znaczenie czy jest z emulgatorem czy bez? (dotyczy oleju do demakijażu twarzy)
Ma znaczenie, bo olej z emulgatorem zmieni się w emulsję i będzie go łatwiej usunąć, co więcej lepiej rozpuści zanieczyszczenia, choć jeśli przyłożymy się dobrze do mycia twarzy żele, to i tak żel rozpuści olej nie zawierający emulgatora.
(7) Czy twarz po użyciu toniku możemy osuszyć tym samym ręcznikiem co po myciu twarzy żelem myjącym? Resztki toniku na ręczniku nie zaszkodzą skórze przy kolejnym wycieraniu twarzy?
Możemy używać tego samego ręcznika co do osuszania twarzy, ale oczywiście należy ręcznik frotte wymieniać co 3-4dni. Oczywiście stosując ręcznik papierowy mamy pewność, że jest to najbardziej higieniczne, więc jeśli skóra jest problematyczna, to korzystniej będzie stosować ręcznik papierowy.
(8) Jak często powinno się stosować serum z niacynamidem? (używam serum z firmy Revox)
Serum z niacynamidem o stężeniu 10%, które dodatkowo zawiera cynk o właściwościach mocno regulujących pracę gruczołów łojowych należy stosować 2-3 razy w tygodniu, aby nie dopuścić do przesuszenia skóry. Tylko w niewielu przypadkach sprawdza się stosowanie codziennie, ale naprawdę są to pojedyncze osoby. Większość nie toleruje tak częstego stosowania, bo dochodzi do podrażnienia, zaczerwienienia i złuszczania.
(9) Jaki rodzaj zabiegu Pani poleca w ramach oczyszczania twarzy w gabinetach kosmetycznych?
Doskonałym rozwiązaniem są zabiegi oparte na kombinacji różnych kwasów, zwane peelingami chemicznymi. Oczywiście kombinację kwasów dostosowuje się do rodzaju skóry. Dobrym rozwiązaniem jest także peeling kawitacyjny. Oczywiście pragnę podkreślić, że należy wykonać serię takich zabiegów, aby faktycznie pozbyć się bądź zminimalizować problem zaskórników. I co ważne. Konieczna jest dostosowana pielęgnacja domowa, bo zabieg jest swego rodzaju treningiem dla skóry, zaś pielęgnacja domowa odżywianiem. To jak pielęgnujemy skórę na co dzień jest najistotniejsze. Nie pomoże cud zabieg, jeżeli skóra nie będzie prawidłowo prowadzona w domu.
(10) Jak stosować glinkę, aby po 2 min nie zasychała na beton trudny do zmycia i czy glinka zielona to dobry wybór dla skóry dojrzałej, przesuszonej z trądzikiem?
Aby glinka nie zasychała można ją spryskiwać wodą termalną lub przegotowaną, gdy czujemy, że już zasycha lub położyć nasączoną hydrolatem, tonikiem lub wodą termalną czy wodą przegotowaną gazę. Glinka zielona jest dobrym wyborem dla cery dojrzałej z trądzikiem, ale można ją wzbogacić o 2-3 krople oleju z pestek malin, truskawek lub arbuza. Dzięki temu wzmocnimy działanie przeciwzapalne oraz nawilżenie skóry. Te oleje nie działają komedogenie, wręcz przeciwnie, zapobiegają zaskórnikom i wspomagają skórę w walce z trądzikiem.
Te materiały na Sekretach Cery mogą Cię zainteresować:
Te materiały na Youtube mogą Cię zainteresować:
Porady o pielęgnacji cery – Wasze pytania Q&A#8
Porady o pielęgnacji cery – Wasze pytania Q&A#8