Od czego zacząć zmiany w pielęgnacji ❔❔❔ – część 3 /Dziennik Urody#48/
Ten filmik jest 3 częścią cyklu Budowa pielęgnacji krok po kroku.
W pierwszej opowiadałam o podstawach – oczyszczaniu i nawilżaniu, w drugiej o odżywianiu i ochronie przeciwsłonecznej, a dziś opowiem o pielęgnacji uzupełniającej, czyli o kosmetykach, które sprawią, że twoja skóra wskoczy na wyższy poziom.
Proces złuszczania naskórka
Skóra pracuje bez ustanku. W jej głębokich warstwach naskórka codziennie powstają nowe komórki, które stopniowo wyłuszczają się na zewnątrz. Takie komórki skóry są martwe i gromadzą się na powierzchni skóry. Proces złuszczania komórek nazywa się keratynizacją. Odpowiednia grubość warstwy rogowej jest niezbędna, bo bez niej nie bylibyśmy w stanie żyć. Warstwa rogowa jest wodoodporna, hamuje ucieczkę wody z naskórka, chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i wnikaniem promieni słonecznych. Ważne, aby utrzymać ją w równowadze, gdyż zbyt gruba powoduje, że skóra staje się ziemista szorstka i szybciej pojawiają się oznaki starzenia, zaś zbyt cienka, że pojawia się nadwrażliwość, rumień i nierzadko znaczne choroby skórne, jak chociażby atopia.
Peeling
Aby zachować równowagę warstwy rogowej należy stosować peeling, który złuszczy najbardziej powierzchowną warstwę martwych komórek i znacząco poprawi koloryt i blask skóry. Peeling to kosmetyk, który zawiera w sobie drobinki, enzymy lub kwasy, których zadaniem jest usunięcie martwych komórek. Dzięki niemu twoja cera stanie się gładsza, bardziej promienna, o równym kolorycie, ilość zaskórników się zmniejszy, a pory stają się mniej widoczne. Ponadto kosmetyki pielęgnacyjne będą się lepiej wchłaniały, a składniki w nich zawarte zostaną lepiej wykorzystane. To również doskonały sposób na zapobieganie krostkom i grudkom. Jak z każdym kosmetykiem, tak i tu należy zachować równowagę i stosować go regularnie. Więcej o peelingach, ich rodzaju, częstotliwości stosowania i doborze do potrzeb skóry dowiesz się z mojego filmiku “Jak dobrać idealny peeling?”.
Serum
Serum to kosmetyk uzupełniający. Nie jest co prawda niezbędny i bez niego twoja skóra będzie funkcjonowała prawidłowo. Czemu w takim razie go polecam? Gdyż włączenie go do pielęgnacji sprawia, że możemy w jeszcze większym stopniu zadbać o kondycję skóry i sprawić, że będzie wyglądała luksusowo, promiennie i zdrowo. Sera mają działanie nie tylko typowo pielęgnujące, ale również ukierunkowane są na konkretny problem, jak rumień, zaskórniki, rozszerzone pory, ziemisty koloryt, zmiany trądzikowe, przesuszenie. Jeśli np. skóra jest wyraźnie wysuszona, wtedy lepiej sprawdzi się zastosowanie serum i kremu. Nałożenie 2 warstw zabezpieczy lepiej skórę przed ucieczką wody z naskórka niż jeden krem.
Ponadto w ten sposób można zastosować różne składniki aktywne, np. serum z witamina C lub z kwasem hialuronowym, a na to krem z pantenolem, alantoiną czy peptydami. Dzięki temu uzyskujemy bogatszą pielęgnację na wielu płaszczyznach. Serum stosujemy pod krem i nakładamy kilka kropli. Na początku proponuję stosować je 1 x dziennie, aby nie doprowadzić do reakcji alergicznej na skórze.
Maseczki
Maseczki w bardzo krótkim czasie, bo w ciągu 5-20 minut poprawiają kondycję skóry. W zależności od rodzaju mogą nawilżać, łagodzić, oczyszczać, odżywiać czy rozjaśniać. Bez wątpienia, poprawiają koloryt skóry i dodają jej blasku. Należy je stosować w zależności od potrzeb i rodzaju skóry 1-2 razy w tygodniu. Jeśli stosujesz peeling drobnoziarnisty lub enzymatyczny, to warto maseczkę nałożyć tuż po zmyciu peelingu. Wtedy jej działanie będzie jeszcze lepsze, gdyż peeling udrożnić drogę składnikom aktywnym. W przypadku maseczek stosuj się do rad producenta. Maseczki oczyszczające wymagają zmywania, natomiast maseczki żelowe czy kremowe niekoniecznie. Maseczek w płatach nie należy zmywać. Po zastosowaniu maski trzeba zaaplikować krem pielęgnacyjny. Jeżeli zmywamy maseczkę wodą, to przed nałożeniem kremu zastosuj tonik, osusz skórę i dopiero nałóż krem.
Jeśli rozpoczynasz przygodę z pielęgnacją wdrażaj kosmetyki stopniowo. Nie wszystko naraz. Odpowiednim czasem na wdrażanie kolejnych kroków są 2 tygodnie, czyli pierwsze 2 tygodnie oczyszczanie i nawilżanie, następne 2 tygodnie odżywianie i ochrona i kolejne 2 tygodnie pielęgnacja uzupełniająca.
Te materiały na Sekretach Cery mogą Cię zainteresować:
Te materiały na Youtube mogą Cię zainteresować:
Od czego zacząć zmiany w pielęgnacji ❔❔❔ – część 3 /Dziennik Urody#48/
Od czego zacząć zmiany w pielęgnacji ❔❔❔ – część 3 /Dziennik Urody#48/