Tonik do twarzy musi być bezalkoholowy!
Tonik do twarzy musi być bezalkoholowy! Już wielokrotnie mówiłam w filmikach o toniku bezalkoholowym. Wręcz powtarzałam to do znudzenia, że tonik nie powinien zawierać alkoholu.
Czemu to tak ważne?
Co tak naprawdę dzieje się po zastosowaniu toniku z alkoholem? Czy jest rzeczywiście tak niszczący dla skóry? Przecież kiedyś nasze babcie stosowały spirytus salicylowy w celu pielęgnacji skóry całego ciała. Co więcej, nakładały go bezpośrednio na skórę twarzy, aby wygładzić buzię i pozbyć się wyprysków. Czy coś się zmieniło w tej materii i spirytus jest teraz passe? Czy nie jest przypadkiem to chwilowa moda i za chwilę ponownie zmienimy zdanie w tej kwestii?
Zadania naszej skóry.
Przede wszystkim wzrosła wiedza na temat skóry, a w szczególności zaczęto doceniać jej funkcje obronne, które są kluczowe, biorąc pod uwagę procesy z nimi związane. Skóra chroni nas nie tylko przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: wiatr, słońce, mróz czy suche powietrze. Broni nas też przed działaniem drobnoustrojów i bakterii, a tym samym przed rozwojem niepożądanych chorób. Ponadto zapobiega utracie wody z naskórka i głębszych warstw, aby zabezpieczyć się przed odwodnieniem i utratą elastyczności. Gdy poziom nawilżenia spada poniżej 10% ( z reguły wynosi około 13%), skóra staje się sucha, szorstka, może ulec łuszczeniu, a nawet pękaniu. Nie tylko traci swój estetyczny wygląd, ale staje się idealnym podłożem dla ataku bakterii i wirusów. Czy przypadkiem alkohol nie działa właśnie antybakteryjnie? Czy przetarcie skóry tonikiem alkoholowym nie pomoże?
Niestety nie.
Jak zadziała tonik bez alkoholu?
Ponieważ podczas mycia skóra traktowana jest substancjami myjącymi, które mają za zadanie oczyścić naszą skórę z zanieczyszczeń. Substancje te, niestety, w mniejszym lub większym stopniu naruszają płaszcz ochronny skóry, który naturalnie ma kwaśny odczyn. Właśnie ten odczyn ma ogromne znaczenie, ponieważ bakterie nie lubią kwaśnego środowiska, rozwijają się w zasadowym. Tonik bezalkoholowy zastosowany po myciu przywraca neutralny odczyn skórze, łagodzi ewentualne podrażnienia, nawilża i zapobiega działaniu bakterii. Dzięki temu chroni przed powstawaniem krostek i grudek.
Co sprawi tonik z alkoholem.
Alkohol silnie wysusza skórę, wyraźnie podnosi ph skóry i pozbawia ją ochronnego płaszcza. Im bardziej sucha skóra i im silniej naruszony płaszcz ochronny, tym trudniejsze staje się przenikanie substancji pielęgnujących. Ponadto zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób skóry, gdyż zasadowy odczyn zewnętrznej warstwy naskórka występuje w większości dolegliwości dermatologicznych.
Negatywne konsekwencje stosowania toniku z alkoholem.
Regularne stosowanie toniku z alkoholem prowadzi do poważnego zaburzenia w obronie skóry oraz przyspiesza jej starzenie ze względu na stale pogłębiające się odwodnienie. Dodatkowo pobudza gruczoły łojowe, które broniąc się wytwarzają więcej łoju. W rezultacie tworzy się błędne koło. Skóra jest silnie przesuszona i jednocześnie się błyszczy. Trudno zapanować nad tym procesem i często tuż po umyciu cera pokryta jest warstwą nieestetycznego łoju. Ratunkiem w takiej sytuacji jest stosowanie łagodnych kosmetyków myjących, tonik bezalkoholowy i cierpliwość. Na pierwsze efekty trzeba będzie poczekać minimum dwa tygodnie. Po tym czasie skóra powoli zacznie dochodzić do równowagi.
Teraz już wiesz, dlaczego tonik powinien być bezalkoholowy :).