Peeling
Peeling może wydawać się kosmetykiem niepozornym, wręcz zbędnym. Dlatego wiele kobiet pomija go w regularnej pielęgnacji i stosuje tylko sporadycznie, np. przed ważnym wyjściem lub gdy sobie przypomną. Tymczasem pełni niezwykle ważne funkcje i pomaga zachować zdrowy i promienny wygląd skórze.
Nie są to tylko slogany, ponieważ peeling w widoczny i co ważne w natychmiastowy sposób usuwa zmęczenie i szarawy koloryt. Jak to się dzieje?
Peeling usuwa martwe komórki naskórka z zewnętrznej, czyli rogowej warstwy. Zalegające na skórze obumarłe komórki sprawiają, że skóra jest bardziej szorstka, twardsza i pozbawiona blasku. Ponadto trudniej wchłania substancje odżywcze zawarte w kremach czy innych kosmetykach pielęgnacyjnych. W rezultacie komórki skóry wolniej się regenerują i koło się zamyka. W taki wypadku należy pobudzić odnowę skóry i odsłonić jej młodszy i wypoczęty wygląd. Właśnie do tego celu posłuży ci peeling.
Peeling jest kosmetykiem, który ma za zadanie:
- złuszczyć martwe komórki naskórka;
- pobudzić skórę do odnowy;
- wspomóc wchłanianie składników aktywnych zawartych w kosmetykach;
- zmniejszyć problemy skórne, takie jak odwodnienie czy trądzik.
W zależności od sposobu działania znajdziesz 2 rodzaje peelingów – enzymatyczny lub ziarnisty.
Enzymatyczny, jak sama nazwa wskazuje, zawiera enzymy, np. z ananasa (bromelinę) lub z papai (papainę). Enzymy delikatnie rozpuszczają nagromadzone komórki naskórka i podczas zmywania peelingu zostają usunięte.
Ziarnisty zamiast enzymów zawiera kuleczki polietylenowe z tworzyw sztucznych lub zmielone łupinki orzecha, pestek brzoskwiń i moreli, otręby migdałowe, piasek morski, glinkę kaolinową czy sole mineralne. W zależności od tego, jak duże są cząsteczki peeling jest grubo- lub drobnoziarnisty. Peeling ziarnisty działa nieco intensywniej od enzymatycznego, ale pod wpływem tarcia może podrażnić skórę.
Więc jeśli masz skórę wrażliwą, suchą, naczyniową lub dojrzałą wybierz peeling enzymatyczny. Jeżeli twoja skóra jest mieszana to sięgnij po peeling drobnoziarnisty. Jeżeli jest tłusta, bez ropnych wykwitów i krostek, zastosuj peeling gruboziarnisty.
Pamiętaj! Nie stosuj peelingu ziarnistego jeśli na twojej skórze występują pryszcze, grudki podskórne lub ropne wypryski. Poprzez tarcie możesz zaognić zmiany i roznieść je po całej twarzy. W takim wypadku wybierz peeling enzymatyczny.
Peeling to specyficzny kosmetyk i nie możesz go stosować codziennie. Jeśli masz cerę tłustą lub mieszaną, to używaj go 2 razy w tygodniu, jeśli suchą, wrażliwą, dojrzałą lub naczyniową raz na tydzień. Zbyt częste złuszczanie pozbawia skórę ochrony, a niewłaściwie dobrany preparat może wywołać duże podrażnienia.
Przed nałożeniem peelingu oczyść dokładnie buzię i użyj toniku.
Jeśli używasz peeling enzymatyczny, to nałóż go jak krem, omijaj okolice oczu i ust i pozostaw na twarzy 5-10 minut, a następnie zmyj letnią wodą. Jeśli stosujesz peeling ziarnisty to delikatnie zwilż buzię wodą, nałóż kosmetyk na opuszki palców, a następnie kolistymi ruchami rozprowadź go po twarzy, wykonując przy tym delikatny masaż. Nie pocieraj twarzy zbyt mocno, aby nie podrażnić skóry. Uważaj szczególnie na policzki, gdyż w tym miejscu skóra jest bardziej wrażliwa. Po kilku minutach zmyj wodą i osusz buzię.
Bez względu na to, jaki peeling używasz, zawsze jeszcze raz przemyj lub spryskaj twarz tonikiem i ponownie osusz. Dla wzmocnienia efektu po peelingu możesz zastosować wybraną przez siebie maseczkę lub po prostu nałożyć krem. Tak przygotowana skóra będzie fantastycznie chłonęła składniki zawarte w kosmetykach.
Nie pozostawiaj skóry samej sobie. Po peelingu skóra jest pozbawiona warstwy ochronnej, więc tym bardziej potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli nie nałożysz żadnego preparatu, skóra będzie przesuszona i może ulec podrażnieniu.
Aby peeling przyniósł oczekiwane efekty stosuj go regularnie. Dzięki temu nie tylko lepiej wykorzystasz składniki zawarte w kremie, ale również makijaż będzie wyglądał ładniej i utrzyma się przez długie godziny.
Te materiały na Sekretach Cery mogą Cię zainteresować:
Te materiały na Youtube mogą Cię zainteresować: