Pielęgnacja skóry zimą
Pielęgnacja skóry zimą. Zimą skóra narażona jest na działanie wielu agresywnych czynników, takich jak: wiatr, mróz czy ogrzewanie. Ponadto ciągłe zmiany temperatur i zmniejszone dotlenienie organizmu powodują, że skóra staje się zmęczona, szara, mało nawilżona i odżywiona, często bywa podrażniona i zaczerwieniona. Szczególnie mocno odczuwają to posiadaczki cer naczyniowych. Dlatego w okresie zimowym potrzebna jest jej silna regeneracja i odpowiednia ochrona.
Odżywianie i ochrona
W tej kwestii najbardziej pomocne będą odżywcze kremy z masłem karite, gliceryną, kwasami omega 3 i 6, z naturalnymi olejami roślinnymi (monoi, macadamia lub arganowym) czy z witaminami E i F. Dzięki nimwzmocnisz barierę ochronną skóry, która zimą często bywa naruszona. Kremy te dobrze poradzą sobie na co dzień. Jeśli jednak planujesz dłuższy spacer w zimowy dzień zamiast klasycznego pielęgnacyjnego kremu zastosuj krem ochronny z witaminą A. Taki krem ma znacznie bogatszą konsystencję, dzięki czemu doskonale chroni buzię przed niską temperaturą i wiatrem. Oprócz kremu ochronnego warto, abyś nałożyła podkład i przypudrowała twarz. W ten sposób stworzysz swojego rodzaju kołderkę, która dodatkowo zabezpieczy skórę. To tak, jakbyśmy cieplej “ubrały” buzię :).
Oczyszczanie
Bardzo ważne, abyś po powrocie ze spaceru jak najszybciej umyła twarz, ponieważ taka warstwa izolująca powoduje, że w nagrzanym pomieszczeniu rozszerzają się naczynia krwionośne. Wyobraź sobie, że siedzisz w domu w płaszczu lub kożuchu. Podobnie jest w przypadku naszej skóry, która czuje się jak w saunie, zaczyna się czerwienić i pocić. Ponadto gruczoły łojowe rozszerzają się i jest większa możliwość pojawienia się zaskórników. Dlatego tak ważne jest umycie buzi tuż po przyjściu do domu. Warto, abyś oczyszczała buzię również w dzień, gdy wracasz z pracy lub zajęć. Skóra zimą cały czas narażona jest na przebywanie w nieprzyjaznych warunkach. Pomóż jej odetchnąć.
Najlepiej oczyszczaj buzię w dwóch etapach, czyli najpierw mleczkiem lub olejkiem hydrofilnym, a później żelem, kremem lub pianką. Polecam olejek hydrofilny na bazie olejku arganowego lub słonecznikowego oraz delikatne żele, kremy lub pianki o działaniu nawilżającym i łagodzącym, np. z alantoiną, aloesem czy d-pantenolem. Nawet jeśli masz skórę tłustą i trądzikową, nie stosuj agresywnych złuszczających i antybakteryjnych żeli, ponieważ narazisz skórę na przesuszenie.
I jak zawsze po oczyszczaniu pamiętaj o toniku, który w okresie zimy jest skórze jeszcze bardziej potrzebny. Ewentualny jego brak spowoduje szybsze wysuszenie naskórka i większą skłonność do podrażnień. Doskonale sprawdzi się tonik z wyciągiem z róży, nerolą, d-pantenolem, żeń-szeniem lub witaminą E.
Zabiegi w domu
Po oczyszczeniu buzi czas na maseczkę odżywczą i łagodzącą ze składnikami takimi jak w kremach lub dodatkowo z nagietkiem, aloesem, ogórkiem, ogórecznikiem czy algami. Jeśli twoja cera jest naczyniowa to w maseczce powinny się znaleźć również składniki wzmacniające delikatne naczynka, takie jak: miłorząb japoński, kasztanowiec, oczar wirginijski lub róża.
Oczywiście, warto przed maseczką wykonać peeling. Zimą polecam peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste, gdyż gruboziarniste mogą zbytnio przesuszyć skórę, nawet tą bardziej tłustą.
Ponadto pomocne w pielęgnacji będą woda termalna lub hydrolat, którymi możesz spryskać buzię w ciągu dnia, aby ja odświeżyć i nawilżyć. Pamiętaj tylko o osuszeniu twarzy po kilku sekundach. Pozostawienie mokrej skóry jeszcze tylko bardziej przyspiesza parowanie wody z naskórka i powoduje przesuszenie.
Zabiegi w gabinecie
Poza pielęgnacja domową masz ogromny wybór zabiegów profesjonalnych w gabinecie. Najbardziej efektywne są zabiegi odżywcze, łagodzące i nawilżające na bazie na bazie kwasu hialuronowego, witamin A, E i F, z kwasami omega 3 i 6 lub z olejem arganowym. W okresie zimowym świetnie sprawdzą się również zabiegi z witaminą C, dotleniające z koenzymem Q10, mikronizowanymi algami oraz oksybrazja, jono i sonoforeza oraz peeling kawitacyjny. Likwidują szary zmęczony koloryt i rozświetlają cerę. Jeśli jesteś entuzjastką bardziej intensywnych zabiegów, polecam mezoterapię igłową z witaminami A, C i E oraz kwasem hialuronowym. Świetnie wpływają na kondycję skóry wzmacniając włókna kolagenu i poprawiając jędrność skóry. Zima to dobry moment na laseroterapię, której celem jest wyraźne odmłodzenie skóry lub likwidacja niechcianego owłosienia.
Te materiały na Sekretach Cery mogą Cię zainteresować:
Te materiały na Youtube mogą Cię zainteresować:
Pielęgnacja skóry zimą
Pielęgnacja skóry zimą