Sygnały skóry. Co skóra nam mówi?💬/Dziennik Urody#33/
Skóra jest szalenie mądrym organem i reaguje na wiele czynników. Tak jak inne części naszego ciała, daje nam znaki, gdy coś jej dolega. Niestety, nierzadko, sygnały płynące ze skóry są odczytywane błędnie. Dlatego warto nauczyć się odczytywać je poprawnie.
Oto co mówi Tobie skóra:
Ściągnięcie skóry
Ściągnięcie skóry, czyli uczucie jakby ktoś ciągnął Ci twarz za nitki z tyłu głowy – oznacza przesuszenie. Skóra wyraźnie potrzebuje większego nawilżenia i odżywienia.
Zaczerwienienie trwałe lub tymczasowe
zaczerwienienie trwałe lub tymczasowe, pojawiające się po zastosowaniu danego kosmetyku – skłonność do rumienia i towarzyszące uczucie ciepła obrazuje zaburzoną pracę naczyń włosowatych znajdujących się w skórze. Może towarzyszyć przesuszeniu lub sygnalizować reakcję alergiczną na substancję aktywną zawartą w danym preparacie. Jeśli rumień ustępuje po kilku minutach, to oznacza, że skóra wymaga intensywniejszego nawilżenia, odżywienia i łagodniejszego traktowania. Nie trzeba usuwać preparatu ze skóry. Jeśli rumień się nasila, to oznacza, że skóra nie toleruje jakiegoś produktu i należy zmyć go jak najszybciej wodą.
Pieczenie i/lub szczypanie
Pieczenie i/lub szczypanie – to sygnał, że skóra jest podrażniona lub silnie odwodniona. Skóra odwodniona staje się nadwrażliwa. Cera potrzebuje delikatnych i łagodzących kosmetyków.
Łuszczenie
Łuszczenie, czyli odstające suche skórki – to oznaka skrajnie odwodnionej skóry lub zbyt agresywnych kosmetyków. Często dzieje się tak podczas używania kilku kosmetyków antybakteryjnych, z kwasami itp. Skóra potrzebuje nawilżenia i łagodniejszej pielęgnacji.
Błyszczenie
Błyszczenie – oznacza nadmierną pracę gruczołów łojowych. Najczęściej spowodowane jest kosmetykami matującymi, wysuszającymi i o działaniu przeciwtrądzikowym, które stosowane w nadmiarze napędzają jeszcze bardziej wydzielanie łoju. Skóra broni się w ten sposób przed wysuszeniem. W niektórych przypadkach błyszczenie może oznaczać nadaktywność hormonów androgenowych;
Szary, ziemisty koloryt
Szary, ziemisty koloryt – obrazuje cerę mało ukrwioną, niedotlenioną. Przyczyną może być nieodpowiednia pielęgnacja, szczególnie niedostateczne codzienne oczyszczanie, nie stosowanie peelingu. Taka cera wymaga gruntownej odnowy, kosmetyków rozjaśniających, szczególnie z witaminą C i wprowadzenia peelingu do systematycznej pielęgnacji.
Nagła utrata jędrności
Nagła utrata jędrności – oznacza spowolnienie regeneracji skóry. Najczęstszą przyczyną jest przesuszenie skóry, brak snu, małe nawodnienie organizmu i komórek skóry czy stres. Skóra potrzebuje intensywnej pielęgnacji odżywczej i ujędrniającej w postaci kosmetyków z witaminami, peptydami, retinolem czy odpowiednimi kwasami.
Te materiały na Sekretach Cery mogą Cię zainteresować:
Te materiały na Youtube mogą Cię zainteresować:
Sygnały skóry. Co skóra nam mówi?💬/Dziennik Urody#33/
Sygnały skóry. Co skóra nam mówi?💬/Dziennik Urody#33/