Cera odwodniona
Cera odwodniona to problem dotyczący skóry, a nie rodzaj cery.
Właściwie odwodnienie skóry często mylona jest z cera suchą, a jest między nimi zasadnicza różnica. Przede wszystkim cera sucha występuje naturalnie, czyli jest nam dana w genach lub pojawia się z wiekiem. Z upływem lat gruczoły łojowe wolniej pracują i w wieku dojrzałym większość osób ma skórę właśnie suchą. Natomiast cera odwodniona powstaje na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji, pod wpływem leków lub czynników zewnętrznych, a nawet stresu. Może pojawić się w przypadku każdej skóry, nawet tłustej i trądzikowej. Najczęściej dzieje się tak podczas leczenia trądziku retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A, które działają silnie złuszczająco, przez co skóra staje się początkowo wysuszona, a w późniejszym stadium odwodniona.
Skóra odwodniona, jak nazwa wskazuje skóra, to skóra, w której spada poziom wody poniżej minimum, jakie jest potrzebne do jej prawidłowego funkcjonowania. To nie tylko powierzchowne przesuszenie, ale poważne zakłócenie w głębszych warstwach naskórka i skóry właściwej.
Woda jest niezbędna do pracy każdej komórki naszego organizmu, w tym również komórek skóry. Gdy jej brakuje dochodzi skóra przestaje prawidłowo funkcjonować i nie jest w stanie się regenerować. Objawami skóry odwodnionej jest silne ściąganie, pieczenie, szczypanie, zaczerwienienie oraz łuszczenie i świąd skóry. To dzieje się na powierzchni skóry. Natomiast wewnątrz włókna kolagenu i elastyny stają się bardziej wiotkie i kruche, przez co skóra traci jędrność i ulega zwiotczeniu, pojawiają się liczne zmarszczki i rozszerzają się naczynka. Długotrwałe odwodnienie powoduje szybsze starzenie się skóry.
Odbudowa i ochrona
Dlatego szybko zareaguj, jeśli tylko zauważysz takie objawy. Skóra odwodniona ma naruszony swój naturalny ochronny płaszcz, przez który ulatuje woda. Należy go jak najszybciej odbudować. w tej kwestii najbardziej pomocne będą kremy odżywcze o gęstej, bogatej konsystencji najlepiej z w gliceryną, euceryną i witaminami A, E i F. Warto, aby zawierały także kwas hialuronowy, ceramidy, kwasy omega 3 i 6, olej z wiesiołka czy peptydy. Składniki te uzupełniają niedobory wody w naskórku oraz go odbudowują tworząc ochronną tarczę. Szczególnie pomocna jest gliceryna, która w znacznym stopniu uszczelnia płaszcz hydrolipidowy skóry i zapobiega parowanie wody z naskórka. Jeśli masz skórę tłustą lub trądzikową wybierz emulsje z kwasem hialuronowym, witaminą B3, olejem z pestek malin lub truskawek. wieczorem każdy krem możesz wzbogacić poprzez dodanie kilku kropli naturalnych olejów roślinnych. To wzmocni ich działanie regenerujące i odżywcze.
Oczywiście równie ważne jest przygotowanie skóry przed nałożeniem kremu, czyli jej oczyszczanie. Skórze odwodnionej polecam kosmetyki, które nie wymagają użycia wody, czyli płyn micelarny lub mleczko i tonik. Wybierz te delikatne bez sztucznych barwników i zapachów, najlepiej przeznaczone dla wrażliwej cery. Mleczko powinno być łagodzące i odżywcze, najlepiej z oliwą z oliwek, masłem shea, witamina E lub olejkiem z awokado, zaś tonik z prawoślazem, lipą, lukrecją, różą lub bławatkiem. Nawet jeśli twoja skóra jest z natury tłusta, nie stosuj toników złuszczających i o silnym działaniu ściągającym, gdyż jeszcze pogłębisz problem. ze skórą odwodnioną trzeba się obchodzić jak z wystraszonym zwierzęciem, które boi się wszystkiego i broni atakując. Tak właśnie reaguje skóra odwodniona. Potrzebuje delikatnego traktowania i cierpliwości.
Odżywianie
I właśnie w tej kwestii potrzebne będzie łagodzące serum, które zlikwiduje pieczenie i ściąganie. Takie serum powinno zawierać witaminy E i B3, wąkrotę azjatycką, aminokwasy czy peptydy. Dzięki nim skóra będzie lepiej odżywiona i nawilżona.
Zabiegi w domu
Z pomocą przyjdą również maseczki, który w szybkim czasie przyniosą ulgę i zlikwidują uciążliwe podrażnienie i napięcie skóry. Poszukaj maseczek z podobnymi składnikami co w kremach lub z lnem, woskiem pszczelim, malwą, owsem czy algami. Możesz je nakładać tak często jak czujesz potrzebę.
Działanie masek wzmocni peeling, ale w przypadku skóry odwodnionej musi być on wyjątkowo delikatny i nawilżający, aby jeszcze silniej nie przesuszył skóry. Powinien być na bazie delikatnych enzymów lub kwasów owocowych, najlepiej z mocznikiem, masłem karite lub z algami.
Zabiegi w gabinecie
W walce z odwodnieniem skóry pomocne będą profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Widoczne suche skórki zlikwiduje mikrodermabrazja, ale najlepiej, aby była połączona z zabiegiem odżywczym. Wykonana samodzielnie da efekt tylko na chwilę i efekt ściągnięcia skóry może się jeszcze nasilić.
Skuteczne będą zabiegi z kwasem hialuronowym, kwasami omega 3 i 6, aminokwasami, peptydami czy z olejami np. jojoba czy arganowym. Ulgę przyniesie także jono lub sonoforeza, z wykorzystaniem odpowiednich składników odżywczych, nawilżających i łagodzących. Jeśli jesteś zwolenniczką intensywniejszych zabiegów, wybierz mezoterapię igłową z kwasem hialuronowym, który doskonale wiążę wodę w naskórku i zapobiega utracie wody.
Te materiały na Sekretach Cery mogą Cię zainteresować:
Te materiały na Youtube mogą Cię zainteresować:
Cera odwodniona
Cera odwodniona