Rozszerzone pory i zaskórniki – jak sobie z nimi radzić
Rozszerzone pory i zaskórniki to nieestetyczny problem, który potrafi niejednej z nas spędzać sen z powiek. Sprawiają, że skóra ma nierówną strukturę, wygląda nieświeżo , a nałożony na nią podkład jeszcze bardziej to podkreśla.
Zaskórników i rozszerzonych porów trudno jest się całkowicie pozbyć. Na szczęście istnieją sposoby, które w znacznym stopniu minimalizują ten problem i pomagają wyraźnie wygładzić cerę. Oto one :
- dwuetapowe oczyszczanie twarzy olejami i żelem myjącym;
- toniki ściągające;
- regularny peeling;
- maseczki z glinek, błota lub alg;
- serum z witaminą C;
- preparaty z retinolem;
- kosmetyki z kwasami.
Po pierwsze – oczyszczanie.
Jest najważniejszym elementem w codziennej pielęgnacji. Na nic się zdadzą najlepsze specyfiki jeśli skóra będzie zanieczyszczona. Podwójne oczyszczanie zapewnia doskonałe usunięcie toksyn i odblokowanie porów, a tym samym zmniejsza ich widoczność. W pierwszym etapie oczyszczamy twarz olejami. Mogą to być gotowe olejki oczyszczające (hydrofilne) lub samodzielnie sporządzone z naturalnych olejów roślinnych i emulgatora. Taki emulgator kupisz bez problemu w sklepach internetowych z surowcami kosmetycznymi. Aby oczyścić cerę należy niewielką ilość oleju nalać do wnętrza dłoni, a następnie rozprowadzić go kolistymi ruchami na twarzy.
Twarz powinna być uprzednio zwilżona wodą. Olejkiem masujemy buzię przez około minutę, a by rozpuściły się wszelkie zanieczyszczenia. Następnie delikatnie ścieramy go chusteczką i spłukujemy wodą bądź tylko spłukujemy wodą (bez użycia chusteczki). W kolejnym etapie nakładamy na twarz żel myjący i w ten sam sposób myjemy całą twarz. Dobrze byłoby, aby żel zawierał substancje złuszczające i odblokowujące pory, taki jak : kwas mlekowy, jabłkowy, salicylowy lub wyciąg z oczaru wirginijskiego, mentol, glinkę lub szałwię.
Po drugie – tonik ściągający.
W tej roli świetnie sprawdza się hydrolaty czyli wody kwiatowe, które zawierają olejki eteryczne, garbniki i flawonoidy, który przyspieszają regenerację skóry i działają intensywniej od klasycznych toników. Hydrolaty, które wyraźnie ściągają i oczyszczają pory to : oczarowy, z neroli, werbeny czy zielonej herbaty. Również świetnie w tej roli sprawdzi się własnoręcznie wykonany tonik z octu jabłkowego. Mieszamy go z wodą w proporcji 1-2 łyżki octu na 10 łyżek wody. Taki tonik należy przechowywać w lodówce do 14 dni. Oprócz działania oczyszczającego, odmładza i napina skórę.
Po trzecie – peeling.
Peeling pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania skóry, oczyszcza naskórek z zalegających martwych komórek, odblokowuje pory i zmniejsza ich widoczność. Aby przyniósł oczekiwane efekty musi być wykonywany regularnie 2 razy w tygodniu. Więcej o peelingu i jego doborze do rodzaju skóry dowiesz się z filmiku o peelingu >> link do filmu<<.
Po czwarte – maseczki z glinek, błota lub alg.
Glinki i błoto zawierają cenne pierwiastki, które usuwają toksyny ze skóry, oczyszczają i odblokowują ujścia gruczołów łojowych. Ponadto poprawiają krążenie i pobudzają komórki skóry do pracy. Wyraźnie poprawiają strukturę skóry, dzięki czemu staje się gładka, rozjaśniona i wypoczęta. Regulują prace gruczołów łojowych i pochłaniają nadmiar sebum pozostawiając cerę matową. Jednocześnie nawilżają i ujędrniają. W zależności od zawartości poszczególnych składników są przeznaczone dla konkretnych rodzajów cery.
Rodzaje glinek:
- biała – dla cery suchej, wrażliwej i naczyniowej – ma delikatne działanie ściągające
- zielona – dezynfekuje, oczyszcza, złuszcza i matuje – dla cer mieszanych, tłustych i trądzikowych
- żółta – silnie odtłuszcza, oczyszcza i matuje – dla cer mieszanych, tłustych i trądzikowych
- różowa – mieszanka glinki białej i czerwonej – dla cery naczyniowej, wrażliwej i alergicznej, ma właściwości łagodzące i wzmacniające
- czerwona – działa ujędrniająco i delikatnie odtłuszczająco, wzmacnia naczynia krwionośne – dla cer dojrzałych, naczyniowych, mieszanych i tłustych
- fioletowa – wzmacnia, rewitalizuje i uelastycznia -dla skóry dojrzałej i zmęczonej
- Ghassoul – detoksykuje, wzmacnia, odpręża – dla cer tłustych, zmęczonych i dojrzałych
Rodzaje błot:
- termalne – wyraźnie detoksykuje i pobudza krążenie, wygładza, ujędrnia i przyspiesza gojenie krostek, oczyszcza i odblokowuje pory – dla cer mieszanych, tłustych, trądzikowych, dojrzałych i wymagających regeneracji
- z morza martwego – oczyszcza i reguluje pracę gruczołów łojowych, przyspiesza gojenie zmian trądzikowych – dla skóry mieszanej ze skłonnością do przetłuszczania, tłustej i trądzikowej
Rodzaje alg:
- spirulina – nawilża, reguluje pracę gruczołów łojowych, wzmacnia płaszcza ochronny skóry i naczynia krwionośne, łagodzi zmiany trądzikowe, ujędrnia i odżywia – dla każdego rodzaju skóry, szczególnie dojrzałej, tłustej i trądzikowej
- laminaria – nawadnia, ujędrnia, regeneruje naskórek, działa przeciwzapalnie – dla każdego rodzaju skóry, szczególnie słabo nawilżonej, zmęczonej, dojrzałej, ale również trądzikowej
Maseczkę z glinki, błota lub alg przygotowuje się podobnie. Należy 2 łyżki sproszkowanych alg, glinki lub błota wymieszać z niewielka ilością wody, aby uzyskać konsystencję gęstej śmietany. Nałożyć na twarz na 15-20 minut i przykryć gazą nasączoną wodą lub spryskiwać buzię wodą z atomizera, aby maseczka nie wyschła. Po upływie czasu zmyć buzię letnią. Taką maseczką powinnaś stosować 2 razy w tygodniu. Wtedy na pewno zauważysz efekty.
Po piąte – serum z witaminą C.
Witamina C zwęża pory, oczyszcza je, reguluje pracę gruczołów łojowych, dodatkowo rozjaśnia i rozświetla skórę. Ponadto działa ujędrniająco i wspomaga skórę w walce ze starzeniem. O serum z witamina C mówiłam w filmiku o świetliste cerze >>link do filmu<<.
Po szóste – preparaty z retinolem.
Retinol, czyli pochodna witaminy A wyraźnie poprawia strukturę skóry, wygładza i zmniejsza widoczność porów. Ponadto działa złuszczająco, reguluje pracę gruczołów łojowych i wygładza zmarszczki. Preparaty z retinolem, szczególnie serum, należy stosować ostrożnie i stopniowo oswajać skórę. W zależności od stężenia retinolu kurację należy rozpocząć od jednej aplikacji w tygodniu, a później stopniowo zwiększać częstotliwość. Kosmetyki z retinolem najlepiej nakładaj wieczorem, a rano chroń skórę kremem z filtrem.
Po siódme – kosmetyki z kwasami AHA, BHA lub PHA.
Kwasy złuszczają martwe komórki naskórka, pobudzają je do odnowy, wygładzają skórę, odblokowują ujścia gruczołów łojowych i regulują ich pracę. Ponadto stymulują włókna kolagenu i elastyny do odnowy, dzięki czemu skóra staje się bardziej jędrna i napięta. Przynoszą naprawdę widoczne efekty, ale muszą być stosowane rozważnie. Mogą uwrażliwiać skórę na słońce. Dlatego kosmetyki z kwasami stosuj na wieczór, a rano nakładaj krem z wysokim filtrem minimum SPF30. W okresie letnim możesz stosować kosmetyki z kwasem migdałowym, salicylowym, azelainowym i glukonolaktonem. Pozostałe kwasy takie jak : glikolowy, mlekowy, pirogronowy działają nieco agresywniej, dlatego należy je zarezerwować na mniej słoneczne pory roku.
Walka z rozszerzonymi porami i zaskórnikami to naprawdę trudna praca. Niemniej jednak przy systematycznym stosowaniu poszczególnych sposobów przynosi ładne efekty. Skóra staje się gładsza, jest lepiej oczyszczona, a co za tym idzie cera ma równomierny koloryt i makijaż wygląda na niej znacznie korzystniej.
Próba uczuleniowa.
Przygotuj niewielką ilość maseczki i nałóż za uchem , na wewnętrzną stronę nadgarstka lub łokcia. Zmyj po kilku minutach. Zwróć uwagę czy na skórze nie pojawiła się wysypka, obrzęk, krostki czy swędzenie. Obserwuj ją jak się zachowuje w ciągu następnych 24 godzin. Jeśli wszystko będzie w porządku, możesz nałożyć maseczkę na twarz. Nie pomijaj tego etapu, gdyż możesz narazić skórę na nieprzyjemne niespodzianki. Każda skóra jest inna i może zareagować podrażnieniem na dany składnik.
Ważne! Po zmyciu maseczki nałóż krem pielęgnacyjny.
Rozszerzone pory i zaskórniki – Maseczki
Maseczka ze skrobi ziemniaczanej:
2 łyżki skrobi ziemniaczanej połącz z połową szklanki ciepłej, przegotowanej wody. Papkę nałóż na twarz na ok. 20 minut i zmyj po tym czasie letnią wodą. Skrobia ziemniaczana działa matująco, ściągająco i wyrównuje koloryt skóry.
Maseczka ze szpinaku:
Wypłukane liście szpinaku wrzuć do gorącego, ale nie wrzącego mleka. Gotuj na małym ogniu przez 5 minut. Następnie odsącz liście, poczekaj chwilę aż ostygną i połoz je na twarz na 15 minut. Następnie spłucz buzię zimną wodą. Szpinak jest bogaty w witaminę C, zaś mleko zawiera kwas mlekowy. Oba te składniki działają delikatnie złuszczająco i oczyszczają ujścia gruczołów łojowych.
Maseczka z białka kurzego:
Jedno białko z jaja kurzego ubij na pianę i połóż na twarz na 15-20 minut. Możesz dodać łyżeczkę soku z cytryny. Jeśli masz wrażliwą skórę wykonaj maseczkę z samego białka. Następnie zmyj białko letnią wodą. Białko działa antybakteryjne, zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek, napina i wygładza skórę.
Maseczka z drożdży:
Pół paczuszki drożdży, ok 25 gramów, wymieszaj z dwiema łyżkami mleka lub wody. Dokładnie wymieszaj, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Powstałą maseczkę nałóż na twarz na 20 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą. Drożdże zawierają witaminy z grypy B, które przeciwdziałają tworzeniu się zaskórników i krostek, regulują pracę gruczołów łojowych i oczyszczają i zmniejszają widoczność porów.
Maseczka z aspiryny:
4-5 tabletek zwykłej aspiryny lub polopiryny rozgnieć łyżeczką na proszek i dodaj około łyżeczki wody najlepiej mineralnej. Mieszaj aż powstanie pasta. Jeśli masz cerę wrażliwą dodaj do pasty łyżeczkę naturalnego jogurtu bez cukru. Pozostaw maseczkę na twarzy na 15-20 minut. Aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy, który delikatnie złuszcza i rozjaśnia cerę. Ponadto reguluje prace gruczołów łojowych, działa przeciwzapalnie, ujędrnia, wyrównuje koloryt skory i dodaje skórze blasku.
Maseczka z sody oczyszczonej:
Ta maseczka posiada zalety peelingu i maseczki jednocześnie. Aby powstała maseczka wymieszaj 3 łyżki sody z łyżką wody. Gotową mieszankę nałóż na twarz i delikatnie masuj przez 2-3 minuty. Pozostaw na twarzy na około 5 minut. Następnie zmyj najpierw letnią, a potem zimną wodą. Maseczkę tę polecam dla cer tłustych, trądzikowych i mieszanych ze skłonnością do przetłuszczania. Dla cer wrażliwych, suchych i naczyniowych może okazać się zbyt agresywna. Soda odświeża cerę, oczyszcza i wygładza strukturę skóry.
UWAGA! Soda ma odczyn silnie zasadowy, dlatego bezpośrednio po jej zmyciu koniecznie zastosuj tonik i dopiero nałóż krem pielęgnacyjny.
Maseczka cynamonowa:
Pół łyżki cynamonu wymieszaj z łyżką jogurtu naturalnego lub śmietany. Powstałą mieszankę nałóż na twarz na 5-10 minut. Po nałożeniu maseczki zaczniesz odczuwać pieczenie. Wytrzymaj chwilę to nieprzyjemne odczucie. Jeśli będzie się ono nasilało jak najszybciej zmyj maseczkę. Cynamon zawiera olejek cynamonowy, który działa rozgrzewająco, co upłynnia i usuwa wydzielinę z gruczołów łojowych.
Ponadto pięknie wyrównuje koloryt cery, zwęża pory, rozjaśnia przebarwienia i działa bakteriobójczo oraz jest antyoksydantem (niweluje pracę wolnych rodników). Maseczka ta silnie rozgrzewa, dlatego nie jest odpowiednia dla cer naczyniowych i wrażliwych. Polecam ją osobom z cera tłustą, wyraźnie zanieczyszczoną cerą i widocznymi porami. Należy ją wykonywać wieczorem ze względu na zaczerwienienie, które utrzymuje się około pół godziny po zmyciu.
UWAGA! Przed nałożeniem tej maseczki koniecznie wykonaj próbę uczuleniową!
Te materiały na Sekretach Cery mogą Cię zainteresować:
Te materiały na Youtube mogą Cię zainteresować:
Rozszerzone pory i zaskórniki
Rozszerzone pory i zaskórniki