Rumień przy zmianach temperatur – jak go zwalczyć?
Zima to niełatwy okres dla cer naczyniowych i wrażliwych. Niskie temperatury na zewnątrz, a znacznie wyższe wewnątrz sprawiają, że naczynia żyją w ekstremalnych warunkach. Suche, ogrzewane powietrze dolewa przysłowiowej oliwy do ognia i skóra zaczyna szaleć. Znasz to uczucie, gdy Twoje policzki przypominają poliki dziecka po kilkugodzinnej eskapadzie na śniegu? Bynajmniej nie budzi to radości na Twojej twarzy, prawda? A co gorsza, w czasie zimy ta sytuacja powtarza się wielokrotnie. Wiele z nas, ja również, doskonale znam to z autopsji. Na szczęście, są sprawdzone sposoby, które pomogą Ci przetrwać ten trudny okres.
11 rad, które pomogą:
- Przed wyjściem po zastosowaniu kremu, nakładaj podkład i puder. To zabezpieczy Twoją skórę przed działaniem zimnego powietrza i wiatrem.
- Po przyjściu do domu staraj się jak najszybciej zmywać makijaż. Pozostawiony na twarzy podkład i puder sprawiają, że cera nie odpoczywa. W nagrzanym pomieszczeniu rozszerzają się naczynia krwionośne, a pozostawiony makijaż jeszcze to potęguje. Daj skórze odetchnąć.
- Myj buzię bardzo delikatnie. Nie stosuj żadnych szczoteczek, gąbek czy ściereczek do mycia twarzy. Cera skłonna do rumienia nie lubi jakiegokolwiek tarcia. Im delikatniejsze jest oczyszczania tym lepiej. Do mycia używaj delikatnych olejków i żeli bez silnych detergentów sls i sles. Im krótszy skład mają tym lepiej.
- Po każdym myciu twarzy bezwzględnie stosuj tonik nawilżający i łagodzący. Nawet jeśli masz cerę skłonną do przetłuszczania nie stosuj toniku matującego czy antybakteryjnego. Dobrze sprawdzi się produkt z alantoiną, d-pantenolem, lipą, prawoślazem, kasztanowcem czy miłorzębem japońskim.Zawsze po użyciu toniku osuszaj twarz chusteczką lub ręcznikiem.
- Przed spaniem dokładnie wietrz sypialnię. To dostarczy odpowiednią ilość tlenu do pomieszczenia i Twoja skóra lepiej się zregeneruje.
- Staraj się wyłączać na noc ogrzewanie w sypialni lub postaraj się ustawić temperaturę na niższą. Cera naczyniowa nie znosi wysokich temperatur. Ponadto sypianie w mocno nagrzanym pomieszczeniu parowanie wody z naskórka i narusza jej barierę ochronną.
- Nigdy, ale to przenigdy nie kładź się spać bez położenia kremu na noc. Suche powietrze w pomieszczeniu wyciąga wodę z naskórka i rozszerza naczynia. Dla ciebie odpowiedni będzie krem nawilżający lub odżywczy, wzmacniający naczynia i zmniejszający rumień z: arniką, miłorzębem japońskim, witaminą C, oczarem wirginijskim czy rutyną. Idealną kuracją będzie serum i krem. Takie połączenie jeszcze silniej wspomoże naczynka w tej niełatwej walce. Wybierz serum z kwasem hialuronowym, witaminą C, różą czy proteinami. Ono nie tylko wzmocni naczynia, ale będzie znakomita kuracją przeciwstarzeniową.
- Nie stosuj peelingów ziarnistych. Dla Ciebie odpowiednie będą wyłącznie enzymatyczne. Jeśli jednak i takie okażą się agresywne dla Twojej skóry, wykonaj samodzielnie peeling z płatków owsianych. Do garści płatków dodaj łyżkę ciepłej wody, poczekaj kilka minut aż płatki spęcznieją, a następnie gotową papką masuj buzię przez 2-3 minuty i spłucz letnią wodą. Płatki nie tylko złuszczą martwe komórki naskórka, ale również zmniejszą podrażnienie i odżywią cerę.
- Regularnie, 2-3 razy w tygodniu nakładaj maseczki łagodzące i uszczelniające naczynia z lukrecją, pantenolem, różową lub czerwoną glinką, algami czy z kwasem hialuronowym.
- Jeśli wybierasz się na dłuższy spacer bądź planujesz wyjazd na narty, bezwzględnie pamiętaj o kremie ochronnym z wysokim filtrem minimum SPF30. Krem powinien mieć bogatą, odżywczą konsystencję. Ponadto na krem nałóż podkład i puder. To stworzy kołderkę dla skóry i zabezpieczy ją przed mrozem, słońcem i wiatrem.
- Gdy pojawi się rumień wykonaj okład z toniku lub wody termalnej. Wystarczy, że położysz na buzię chusteczkę i spryskasz ją preparatem. Pozostaw okład na 10-15 minut. Możesz chusteczkę spryskiwać kilkakrotnie, aby nie wyschła. Drugim sposobem na szybkie złagodzenie rumienia jest okład z żelu hialuronowego lub żelowej maseczki nawilżająco-łagodzącej. Aby jej działanie było efektywniejsze włóż maseczkę na kilka minut do lodówki. Nie ochładzaj jej zbyt mocno. Naczynia nie lubią ekstremalnych doznań. Po 15 minutach usuń nadmiar maseczki chusteczką i nałóż krem. Takie sposoby łagodzenia możesz stosować kiedy tylko potrzebujesz, nawet codziennie.
Podsumowując
Pielęgnacja cery skłonnej do rumienia wymaga sporo pracy i cierpliwości, ale przy zastosowaniu się do moich rad zobaczysz, że wyprowadzenie jej na prostą jest naprawdę możliwe 🙂 Nie zniechęcaj się, a wkrótce zobaczysz poprawę :).