Cera naczyniowa
Cera naczyniowa może towarzyszyć skórze mieszanej, suchej ,dojrzałej i wrażliwej. Jest skłonna do powstawania rumienia, a skóra na policzkach jest delikatna i cienka , przez którą prześwitują delikatne naczynka. To policzki właśnie najczęściej się czerwienią. Winę ponoszą naczynka, które pod wpływem różnych czynników ulegają rozszerzeniu, których ściany są osłabione i mało elastyczne. Stąd tez czas rumień potrafi się utrzymywać nawet kilka godzin. Ponadto cera naczyniowa jest narażona na powstanie trądzika różowatego, którego główną przyczyną jest brak równowagi naczyniowej w skórze. Dlatego tak bardzo ważna jest dobrze dobrana pielęgnacja.
Ochrona
Cera naczyniowa wymaga przede wszystkim ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak słońce, mróz i wiatr. Latem pamiętaj o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej minimum SPF 30 , gdyż naczynka pod wpływem działania promieni UV ulegają rozszerzaniu i stają się jeszcze bardzie delikatne. Takiej skóry nie powinno się w ogóle opalać. Tym bardziej, że z wiekiem ściany naczyń ulegają ścieńczeniu.
Oprócz słońca na delikatne naczynka wpływ ma mróz i wiatr oraz ciągłe zmiany temperatur zimą. Na pewno nieraz to czułaś, gdy na dworze był siarczysty mróz, a ty weszłaś do ogrzanego pomieszczenia. Wtedy policzki dosłownie paliły. Możesz zmniejszyć reakcję naczynek i przed wyjściem na zewnątrz nałożyć ochronny oraz podkład i puder. Dzięki temu stworzysz warstwę izolującą i zabezpieczysz naczynka przed działaniem niskiej temperatury i wiatru.
Wzmacnianie
Poza ochroną niezwykle ważne jest wzmacnianie naczynek dzięki odpowiednim składnikom aktywnym, między innymi witaminie C zawartej w warzywach i owocach. Szczególnie dużo znajdziesz jej w w owocach cytrusowych, kiwi, malinach, truskawkach, aronii, porzeczkach czerwonych i czarnych, czereśniach, wiśniach czy w zielonej pietruszce i ziemniakach.. Najwięcej witaminy C ma wiśnia acerola. W Polsce dostaniesz ją głównie w kapsułkach, syropie lub proszku. Na szczęście preparaty zawierają naturalną a nie syntetyczną postać tej witaminy. Dzięki temu doskonale się wchłania i jest rzeczywiście skuteczna.
Oprócz diety naczynka możesz wzmacniać dzięki odpowiedniej pielęgnacji.
- Pierwsze to oczywiście oczyszczanie, które w przypadku cery naczyniowej powinno być bardzo delikatne. Do oczyszczenia buzi najlepiej sprawdzą się łagodne mleczka, żele lub olejki oczyszczające z rumiankiem, zieloną herbatą, aloesem, pomidorem lub różą. Podczas mycia staraj się trzeć buzi i nie masuj jej zbyt intensywnie, aby nie pobudzić naczynek;
- Po oczyszczeniu zastosuj tonik lub hydrolat wzmacniający i zwężający naczynia np. z melisą, oczarem wirginijskim, gorzką pomarańczą, melisą, bławatkiem lub czarna porzeczką;
- Składniki łagodzące naczynka i zmniejszające rumień powinny znaleźć się również w twoich kremach i maseczkach. Skuteczne działanie mają arnika, kasztanowiec, żurawina, miłorząb japoński, wspomniany już oczar wirginijski oraz naturalne oleje: z dzikiej róży, z nieśmiertelnika(kocanki), geraniowy i z pestek winogron.
Warto, abyś przynajmniej 2 razy do roku zafundowała swojej skórze silniejszą kurację w postaci serum z witaminą K, C, rutyną, granatem lub rokitnikiem. Będzie to zastrzyk w postaci dobroczynnych składników dla twoich delikatnych naczynek.
Łagodzenie
Dobrze dobrana pielęgnacja wpłynie korzystnie na kondycje skóry, ale niestety nie sprawi, że rumień nie będzie się zupełnie pojawiał. Taka jest natura cery naczyniowej. Możesz jednak zminimalizować pojawiający się rumień. Najlepszym sposobem na zaczerwienione policzki jest łagodząca woda termalna lub hydrolat z melisy czy czarnej porzeczki. Wystarczy, że spryskasz wodą lub hydrolatem podrażnioną skórę, odczekasz 10 sekund i delikatnie osuszysz chusteczką. Taki sposób możesz śmiało stosować na makijaż.
Możesz również użyć specjalnego gotowego kompresu żelowego. Taki kompres wykonany jest z wytrzymałej folii, takiej samej, jaką stosuje się w okularach żelowych. W środku zawiera substancje żelową. Wystarczy włożyć go do zimnej wody lub na chwilę do lodówki i położyć na buzię na kilka minut. Uważaj tylko, aby okład nie był zbyt chłodny. Naczynka nie lubią przesady.
Zabiegi w domu
Pielęgnację domową warto wzbogacić o regularny peeling enzymatyczny. Taki peeling wykonuj raz w tygodniu. Nie stosuj peelingu ziarnistego, gdyż podrażnisz delikatne naczynka i spowodujesz zaczerwienienie buzi. Aby jeszcze lepiej zadbać o kondycję naczyń sięgnij po maseczki wzmacniające i łagodzące z glinki różowej, czerwonej lub beloun. Bogate są w mikro i makroelementy, które obkurczają naczynka, łagodzą rumień i zwiększają odporność skóry. Możesz wzmocnić ich działanie dodając naturalne zimnotłoczone oleje np. z malin, jagód, nasion pomidora czy nasion brokułu. W filmiku o rozszerzonych porach i zaskórnikach >>link do filmu<< dokładną instrukcję jak wykonać maseczkę z glinki.
Zabiegi profesjonalne
Doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji domowej są zabiegi profesjonalne. Świetnie sprawdzają się zabiegi z wykorzystaniem masek algowych, z witaminą C, ekstraktem ze ślimaka, kasztanowcem czy arniką. Aby wyraźnie poprawiły kondycję naczynek powinny być wykonywane w serii. Dotyczy to również zabiegów złuszczających z hydroksykwasami. Dla cery naczyniowej najlepsze są kwasy mlekowy, azelainowy i migdałowy o delikatnym stężeniu. Pobudzają komórki skóry do regeneracji, dzięki czemu wzmacniają jej strukturę od środka. W rezultacie skóra staje się bardziej spójna, dzięki czemu naczynka są bardzie odporne na działanie czynników zewnętrznych.
Zabiegi lecznicze
Może się zdarzyć, iż mimo tak skrupulatnej pielęgnacji naczynka twoje ulegną trwałemu poszerzeniu i objawią się w postaci nieestetycznych teleangiektazji czyli pajączków. Wtedy potrzebny będzie zabieg zamykający naczynka. Najbardziej skuteczne są skleroterapia i laseroterapia.
Mikroskleproterapia to ostrzykiwanie naczynek substancjami leczniczymi, które zamykają światło naczynka i powodują jego zamknięcie. Laseroterapia to leczenie wiązką lasera, które wytwarza ciepło i powoduje odparowanie wody z naczynka i jego obumarcie. Obie metody sa bardzo skuteczne i nie powodują rozszerzania naczyń w innych miejscach. Przy pojedynczych zmianach wystarczy jednorazowy zabieg.
Te materiały na Sekretach Cery mogą Cię zainteresować:
Te materiały na Youtube mogą Cię zainteresować:
Cera naczyniowa
Cera naczyniowa