Cienie i obrzęki pod oczami. Co zrobić aby je zminimalizować?
Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy i nie ma w tym żadnej przesady. Bez względu na to, czy masz 20 czy 50 lat, cienie i obrzęki pod oczami mogą się pojawić i skutecznie popsuć nastrój. Cienie i obrzęki pod oczami mogą powstawać z wielu powodów:
Prozaicznych jak: zmęczenie, nieprzespana noc, praca w klimatyzowanym pomieszczeniu, nieodpowiednie odżywianie, a w szczególności zbyt obfite posiłki czy całonocna zabawa.
Tych poważniejszych jak: zaburzenia pracy nerek lub czynności wątroby, problemy hormonalne czy zmniejszenie napięcia mięśnia okrężnego oka. Skóra pod oczami jest delikatna i cienka, a to wystarczy, aby pod wpływem niewielkich zaburzeń uległa zasinieniu czy obrzękom. Na szczęście dzisiejsza, szeroko rozwinięta kosmetologia przychodzi Ci na ratunek.
Obrzęki pod oczami – przyczyny powstawania:
Obrzęki czyli poduszeczki pod oczami pojawiają na skutek nagromadzenia wody i zastojów limfy. Z wiekiem uwydatniają się, gdyż zmniejsza się gęstość i jędrność skóry oraz spada napięcie mięśni okalających oczy.
Zabiegi niwelujące obrzęki pod oczami:
W takim przypadku pomoże Ci zabieg z wykorzystaniem argininy -aminokwasu. Usprawnia on krążenie śródskórne i przepływ limfy, dzięki czemu skóra staje się lepiej dotleniona. Dodatkowo wpływa na prawidłowe nawilżenie i napina skórę niwelując zmarszczki oraz przyspiesza syntezę kolagenu. Arginina może być stosowana nawet przy najbardziej wrażliwych i alergicznych skórach. Zabiegi z jej wykorzystaniem są świetnym rozwiązaniem dla osób dotkniętych Atopowym Zapaleniem Skóry. Srginina wzmacnia barierę ochronną skóry i wzmacnia jej odporność oraz przyspiesza gojenie. Doskonale sprawdzi się, jeśli skóra wokół Twoich oczu jest wyjątkowo delikatna i często reaguje podrażnieniem na różne preparaty. Ze względu na swoje łagodne, a jednocześnie skuteczne działanie może być stosowana zarówno przez dwudziesto-, trzydziesto czy sześćdziesięciolatki. Co więcej, w połączeniu z innymi substancjami aktywnymi, np. hydroksykwasami, wyraźnie zmniejszy ewentualne podrażnienie, złagodzi swędzenie oraz przyspieszy proces regeneracji po zabiegu.
W zabiegu zmniejszającym obrzęki doskonale sprawdzają się maseczki w płatach z witaminą C, która podobnie jak arginina usprawnia krążenie, nawilża i napina skórę. Ma udowodnione działanie antyutleniające czyli przeciw wolnym rodnikom, których duża ilość pojawia się na skutek działania alkoholu, papierosów czy stresu. Jak wiadomo ten ostatni towarzyszy nam codziennie i ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. To z kolei wpływa na wygląd i kondycję skóry wokół oczu. W terapii obrzęków pomocne są również maski i preparaty z dimetyloaminoetanolem DMAE, substancją która zwiększa powierzchniowe napięcie skóry i stymuluje aktywność mięśni, dzięki czemu obrzęki ulegają zmniejszeniu.
W przypadku opuchniętej okolicy oczu pomocny jest umiejętnie wykonany drenaż limfatyczny, który usprawnia odpływ nadmiaru wody i przynosi widoczną poprawę już po pierwszym zabiegu. Może być wykonywany samodzielnie lub jako uzupełnienie terapii, co znacznie zwiększy jej efekty.
Z zabiegów inwazyjnych polecam mezoterapię igłową, która w krótkim czasie poradzi sobie z problemem obrzęków.
Cienie pod oczami – przyczyny powstawania:
Najczęstszą przyczyną cieni pod oczami jest jej natura czyli uwarunkowania genetyczne w postaci wyjątkowo delikatnej, cienkiej oraz płytko unaczynionej skóry. U niektórych osób istnieje skłonność osobnicza do gromadzenia się melaniny, barwnika odpowiadającego za ciemnienie skóry. Ciemniejsza skóra pod oczami może być wynikiem chorób wewnętrznych narządów oraz stosowania leków uwrażliwiających skórę na światło słoneczne.
Zabiegi niwelujące cienie pod oczami:
Z pomocą w rozjaśnianiu cieni i nieestetycznych plam pod oczami przyjdą zabiegi oparte na kwasie fitowym lub ferulowym pozyskiwanym z ryżu znanym ze swoich właściwości wybielających, rozświetlających i antyoksydacyjnych. Ze względu na duże zanieczyszczenie środowiska coraz częściej nasza skóra, a w tym szczególnie skóra pod oczami, traci blask. Dlatego warto zwrócić uwagę na składniki o działaniu właśnie antyutleniającym, które nie tylko rozjaśnią skórę, ale spowolnią zachodzące w niej negatywne procesy. W tej roli świetnie sprawdza się już wspomniana witamina C, która oprócz niwelowania wolnych rodników, wspaniale rozświetla i przynosi widoczne efekty już po pierwszym zabiegi. Wykorzystuję ją zarówno w zabiegach klasycznych jak i w mezoterapii mikroigłowej. Podana śródskórnie momentalnie poprawia koloryt skóry, a w połączeniu z kwasem hialuronowym pobudza włókna kolagenu do odnowy. To powoduje zagęszczenie i pogrubienie skóry, a w rezultacie zmniejsza widoczność naczyń.
W przypadku uciążliwych i ciemnych cieni doskonałym rozwiązaniem będzie terapia łączona oparta na kombinacji hydroksykwasów, witamin i innych substancji aktywnych, np. aloesu o udowodnionym działaniu rozjaśniającym, łagodzącym i nawilżającym.
Jeżeli cienie i obrzęki pod oczami to problem długotrwały bądź spowodowany wyraźną utratą gęstości skóry wtedy możesz skorzystać z zabiegów inwazyjnych. Świetnie sprawdzą się zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, jak przeszczep tkanki tłuszczowej, wypełnienie usieciowanym kwasem hialuronowym czy plastyka powiek dolnych i górnych.