Od czego zacząć zmiany w pielęgnacji ❔❔❔ – część 2 /Dziennik Urody#47/
W poprzednim odcinku mówiłam o fundamentach pielęgnacji, czyli o prawidłowym oczyszczaniu i nawilżaniu skóry. W tym filmiku przedstawiam kolejne kroki w rytuale pielęgnacyjnym, który pomoże Ci uzyskać zdrową i piękną skórę.
Oprócz oczyszczania i nawilżania skóra potrzebuje odżywienia i ochrony przeciwsłonecznej. mam tu na myśli kremy, które pomogą utrzymać płaszcz hydrolipidowy we właściwej kondycji oraz kosmetyki, które będą chroniły skórę przed działaniem promieni słonecznych, a tym samym przed pogrubieniem warstwy rogowej.
Natłuszczanie skóry
Płaszcz hydrolipidowy pełni najważniejszą funkcję skóry. To on stanowi barierę przed wnikaniem drobnoustrojów i czynnikami zewnętrznymi. Zapobiega rozwojowi zmian chorobowych i wielu dolegliwościom skórnym. Sam krem nawilżający nie jest wystarczający, gdyż płaszcz ochronny skóry złożony jest z wody i tłuszczów. Należy zadbać o równowagę w obu tych przypadkach. Szczególnie brak natłuszczenia jest odczuwalny w okresie zimy, gdy oddziałuje na skórę suche powietrze oraz po kuracjach dermatologicznych, gdzie agresywne substancje w dużej mierze naruszają powłokę ochronną. Każda skóra, bez względu na rodzaj, może mieć zaburzoną gospodarkę tłuszczową i wtedy właśnie dochodzi do uwrażliwienia skóry. Dlatego, nawet jeśli jesteś posiadaczką tłustej czy trądzikowej cery, powinnaś zadbać o prawidłowy poziom lipidów. Praca gruczołów z wiekiem zmniejsza się i skóra częściej jest narażona na przesuszenie, więc z biegiem lat będzie potrzebowała większego natłuszczenia.
Kiedy krem nawilżający a kiedy odżywczy?
Jeśli zaczynasz przygodę pielęgnacyjną, to na początku krem odżywczy czy półtłusty będzie wydawał Ci się ciężki i kłopotliwy. Proponuję stosować go wieczorem. Dzięki temu, nie będzie kłócił się z twoim makijażem. Podstawowa zasada w pielęgnacji jest taka, że rano stosujemy krem lżejszy nawilżający, a wieczorem cięższy odżywczy. Po pewnym czasie, gdy zapoznasz się ze swoja skórą, dobór odpowiedniej konsystencji kremów okaże się dużo łatwiejszy, ale na początku stosuj się do podstawowej zasady. Krem na noc powinien zawierać substancje regenerujące naskórek, takie jak oleje roślinne, witaminy E i F, alantoinę, ceramidy, skwalan, pantenol czy glicerynę.
Ochrona przeciwsłoneczna
Oprócz klasycznych kremów pielęgnacyjnych, skóra potrzebuje ochrony przed promieniami UV. Dlaczego? To właśnie promienie słoneczne najszybciej przyspieszają starzenie się skóry, powodują nadmierne rogowacenie naskórka, niszczą włókna kolagenu i elastyny, naczynia krwionośne i zwiększają jej wrażliwość. Opalenizna jest niczym innym jak ochronną przed wnikaniem promieni słonecznych do wnętrza skóry. Pod wpływem zbrązowienia naskórka dochodzi do stymulacji barwnika w skórze, który wyłapuje promienie UV. Im ciemniejsza opalenizna, tym głębszy proces zniszczeń i tym bardziej pogrubiona warstwa rogowa. Promienie słoneczne oddziałują na skórę przez cały okrągły rok, nawet przez chmury. Dlatego należy codziennie stosować kosmetyki zabezpieczające. To najtańszy i najlepszy sposób na spowolnienie starzenia oraz zapobieganie przebarwieniom i nowotworom skóry.
Czerniak, czyli złośliwy rak skóry powoduje umieralność na poziomie 2%. W Polsce co roku choruje na niego ok. 4%, a w ostatnich 10 latach liczba zachorowań wzrosła o 74%. Polska na tle Europy wypada dość blado, gdyż umieralność u nas jest większa o 30% od innych krajów Unii Europejskiej. Z wiekiem ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta. Dlatego codziennie, bez względu na pogodę, powinnaś stosować kosmetyki przeciwsłoneczne. Czasami kremy pielęgnacyjne na dzień zawierają odpowiednią ochronę na poziomie współczynnika SPF 30 lub 50, ale niestety zdecydowana większość nie. W związku z tym, na klasyczny krem nawilżający, należy stosować kosmetyk ochronny w postaci kremu, żelu, mgiełki lub kremu BB czy podkładu. Ważne, aby taki preparat miał współczynnik ochrony minimum SPF 30, który chroni skórę przed promieniami UVA w ok. 95%.
Więcej o filtrach dowiesz się z filmiku „Filtry UV”
Te materiały na Sekretach Cery mogą Cię zainteresować:
Te materiały na Youtube mogą Cię zainteresować:
Od czego zacząć zmiany w pielęgnacji ❔❔❔ – część 2 /Dziennik Urody#47/
Od czego zacząć zmiany w pielęgnacji ❔❔❔ – część 2 /Dziennik Urody#47/