Cera atopowa
Cera atopowa czyli dotknięta atopowym zapaleniem skóry wymaga specjalnej, dobrze dobranej pielęgnacji. Cechy charakterystyczne cery atopowej to: nadmierna suchość, szorstkość, łuszczenie, pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, a podczas nasilenie zmian pękające i bolące rany. Przyczyna tej choroby leży wewnątrz skóry, a dokładnie w naskórku, w którym brakuje naturalnego czynnika nawilżającego NMF. W skutek tego naruszona jest warstwa ochronna naskórka i skóra nie może bronić się przed czynnikami zewnętrznymi i atakiem drobnoustrojów. Dodatkowo zanieczyszczone środowisko, stres, alkohol, dym papierosowy, niedostateczna ilość snu czy niektóre pokarmy zaostrzają zmiany. Niestety, do dzisiaj nie znaleziono cudownego lekarstwa, które byłoby w stanie usunąć na zawsze te przykre dolegliwości. Leki co najwyżej zaleczają zmiany na jakiś czas. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja, która w dużym stopniu może pomóc.
Nawilżanie i odżywianie
Przede wszystkim skóra atopowa wymaga intensywnego odżywiania i nawilżania, aby cały czas odbudowywać warstwę ochronną skóry. Najlepsze będą kremy półtłuste, gęste, o bogatej konsystencji, które pozostawiają film ochronny. Wszelkie lekkie żele i emulsje nie będą odpowiednie, gdyż zbyt szybko się wchłaniają. Warto wypróbować kremy z euceryną, gliceryną, masłem shea, cholesterolem, witaminą E, ceramidami oraz olejami jojoba, z wiesiołka, słonecznika, lnu i pestek winogron. Ulgę przyniesie, któryś z wymienionych olejów, który możesz nałożyć bezpośrednio na skórę lub dodać do kremu. na noc. Dzięki temu wzbogacisz jego działanie odżywcze. Oleje zimnotłoczone wspaniale niwelują łuszczenie i łagodzą podrażnienia.
Najbardziej dobroczynnym dla skóry atopowej jest olej lniany, który jest bogaty w kwas linolenowy z grypy omega 3. To właśnie kwas linolenowy zmniejsza stany zapalne, odbudowuje płaszcz ochronny i wyraźne wspomaga regenerację naskórka. Ponadto pomaga w utrzymaniu prawidłowego natłuszczenia naskórka, dzięki czemu zapobiega powstawaniu zaskórników i krostek. Warto, abyś wprowadziła go do codziennej diety, dodając do sałatek lub innych potraw spożywanych na zimno.
Oczyszczanie
Oleje możesz stosować również do oczyszczania twarzy. Działają delikatnie i nie naruszają warstwy ochronnej, a przy tym świetnie rozpuszczają nagromadzony brud. W moim filmiku “Rozszerzone pory i zaskórniki (domowe maseczki)” znajdziesz instrukcję jak dokładnie oczyścić buzię olejami.
Do oczyszczania cery polecam także delikatne pianki, żele lub kremy, które nie zawierają silnych detergentów, takich jak sls czy sles. Poszukaj tych z nawilżająca gliceryną i łagodzącym d-pantenolem (witaminą B5). Po umyciu twarzy koniecznie zastosuj bezalkoholowy tonik z alantoiną i podobnymi składnikami co w żelu czy piance. Zamiast toniku możesz użyć wody termalnej. Nie pozostawiaj twarzy wilgotnej, tylko po chwili osusz chusteczką.
Sięgaj po kosmetyki najlepiej bezzapachowe, bądź stosuj tylko te, które zawierają substancje bezpieczne dla skóry alergicznej. Poszukaj takiej informacji na opakowaniu. To właśnie zapachy najczęściej uczulają. Uważaj na olejki eteryczne, bo mogą silnie podrażnić skórę.
Łagodzenie
W pielęgnacji cery atopowej pomocne będą maseczki odżywcze i łagodzące ze składnikami, które wymieniłam w kremach oraz alantoiną, lecytyną, awokado i d-pantenolem.
Świetnie sprawdzą się naturalne maseczki z glinki białej i różowej. Aby wzbogacić ich działanie dodaj kilka kropli olejów, które wymieniłam. Maseczki z glinki stosuj 1-2 razy w tygodniu.
Doskonałą łagodzącą maseczką jest maseczka z siemienia lnianego. Wystarczy, że 2 łyżki zmielonego siemienia zalejesz połową szklanki gorącej wody. Następnie poczekaj aż całość ostygnie. Gotową papkę nałóż na świeżo umytą i ztonizowaną buzię i przykryj wilgotna gazą . Poczekaj 20 minut i zmyj ciepłą wodą. Siemię lniane rewelacyjnie nawilża, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia i pomaga odbudować warstwę ochronną skóry.
A propos peelingu, to w przypadku skóry atopowej, musisz bardzo uważać. Generalnie najlepiej powinien sprawdzić się peeling enzymatyczny, ale może się okazać, że enzymy zawarte w kosmetyku Cię podrażnią. Jeśli tak się zdarzy, wypróbuj bardzo delikatny peeling drobnoziarnisty. Pamiętaj, aby nie trzeć mocno buzi, a tylko delikatne ją masować. Wystarczy, że będziesz używała go co 10 dni. Zbyt częste złuszczanie skóry atopowej zwiększy podrażnienia. Nie sięgaj po peeling, gdy masz zaostrzenie zmian i twoja skora jest popękana i zaczerwieniona.
Kuracja nawilżająca
Pielęgnację uzupełni serum z kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy odbudowuje niedobory wody w naskórku i pomaga utrzymywać odpowiednie nawilżenie. Stosuj serum 2 razy w roku przez 2 miesiące.
Zabiegi profesjonalne
Możesz również skorzystać z zabiegów profesjonalnych. Najbardziej polecam zabiegi łagodzące, nawilżające i odżywcze z alantoiną, witaminami E i F oraz maseczki kolagenowe i algowe oraz jono i sonoforezę. Pamiętaj, aby przed zabiegiem powiedzieć kosmetologowi o swoich dolegliwościach. To pomoże dobrać odpowiedni zabieg i uchroni przed nieprzyjemnymi niespodziankami.
Te materiały na Sekretach Cery mogą Cię zainteresować:
Te materiały na Youtube mogą Cię zainteresować:
Cera atopowa
Cera atopowa