Sposoby na zmęczone oczy.
Na pewno słyszałaś powiedzenie, że “oczy są zwierciadłem duszy”. Ma ono swoje uzasadnienie, bo oczy rzeczywiście bezbłędnie zdradzają nasze samopoczucie, które jest przecież związane z naszym zdrowiem, zarówno tym fizycznym, jak i psychicznym. Co więcej, skóra wokół oczu starzeje się najszybciej, gdyż jest najcieńsza spośród wszystkich elementów cery. Gdy jesteś niewyspana lub przemęczona, bądź masz smutny nastrój oczy momentalnie to odzwierciedlają. Stają się opuchnięte, brakuje im blasku, a efekt potęgują cienie pod oczami. Powodem jest spowolniony przepływ krwi w skórze, przez co jest gorzej dotleniona i odżywiona. Gdy brakuje Ci odpoczynku, skóra nie ma czasu na regenerację i przemianę komórkową, a co za tym idzie gorzej wygląda. Z wiekiem te problemy, niestety, się pogłębiają, gdyż metabolizm komórkowy się spowalnia.
Co zatem zrobić, aby poprawić kondycję skóry wokół oczu? Oto kilka sposobów:
Krem pod oczy.
Krem pod oczy warto trzymać w lodówce, gdyż chłodny zniweluje opuchnięcia i pobudzi krążenie krwi. Oprócz niskiej temperatury produktu ważny jest sposób i ilość, w jakiej go nakładasz. Najczęstsza przyczyną problemów z opuchlizną oczu jest zbyt duża ilość kosmetyku stosowanego na noc. Wiele z Was nakłada go zdecydowanie za dużo, myśląc, że to właśnie zminimalizuje problem obrzęków. Tymczasem duża ilość kremu nałożona pod oczy i na powiekę górną powoduje, że skóra jest obciążona i jakby się dusi. W rezultacie dochodzi do zatrzymania płynów, a dokładnie do zastoju limfy i opuchnięcie gotowe. Zamiast z wypoczętego spojrzenia pojawiają się poduszeczki. Ilość większej główki od szpilki w zupełności wystarczy na okolicę jednego oka.
Sposób nakładania kremu pod oczy.
Drugą kwestią jest sposób nakładania kosmetyku. Kremu bądź żelu nie należy nakładać na całą powiekę ruchomą, a tylko wyłącznie pod łukiem brwiowym. Podczas mrugania i tak przemieści się w minimalnej ilości (czyli takiej, jaką potrzebuje) na ruchomą powiekę. Kosmetyk pod oczy nakładamy zawsze od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka! W przeciwnym kierunku rozciągasz skórę i przyspieszasz powstawanie zmarszczek.
Tu znajdziesz dokładną instrukcję nakładania kremu pod oczy >>link do wpisu<<
Okłady.
Doskonałym i szybkim sposobem na zmniejszenie opuchnięć i cieni pod oczami są okłady z odwaru ze świetlika. Wystarczy, że susz ze świetlika zalejesz letnią wodą i pogotujesz na małym ogniu przez 5 minut. Uważaj, aby nie doprowadzić do wrzenia. Po tym czasie odcedź odwar i ostudź. Namocz waciki i nałóż na 10-15 minut na całe powieki. Możesz też chłodnym odwarem przemywać oczy. To zniweluje zaczerwienie i doda im blasku. Do okładów sprawdzi się również napar z zielonej herbaty. Liście wystarczy zalać gorącą, nie wrzącą wodą i poczekać aż ostygnie, a następnie tak samo, jak w przypadku świetlika wykonać okłady.
Masaż kostkami lodu.
Masaż wykonany kostkami lody wspaniale pobudzi krążenie, wyraźnie zmniejszy opuchliznę i rozjaśni cienie pod oczami. To świetny sposób na ujędrnienie skóry, gdyż zimna temperatura pięknie napina skórę,a zmarszczki wygładzają się. To wspaniały domowy sposób na mini lifting 🙂 ! Aby wykonać masaż, zawiń kostki lodu w bawełnianą chusteczkę. UWAGA! Nigdy nie przykładaj lodu bezpośrednio do twarzy! W ten sposób możesz spowodować poparzenie skóry zbyt niską temperaturą, przebarwienia i trwale uszkodzić naczynia. Bawełniana chusteczka jest tu niezbędna. Aby masaż przyniósł najlepsze efekty, wykonuj go w tym samym kierunku, jak podczas nakładania kremu. Masuj skórę delikatnymi kolistymi ruchami przez około 2-3 minuty. Postaraj się, aby ruchy były płynne. Nie zatrzymuj się w jednym miejscu, aby nie przemrozić skóry. Taki masaż możesz wykonywać codziennie rano.
Łyżeczki do herbaty.
Okład z łyżeczek do herbaty, uprzednio włożonych na 1-2 minuty do zamrażalnika do doskonały sposób na szybkie pozbycie się opuchnięć. Pod wpływem niskiej temperatury dochodzi do odprowadzenia zastoju limfy i oczy momentalnie stają się bardziej wypoczęte. Schłodzone łyżeczki należy przyłożyć wewnętrzną stroną na oczy i poczekać 2-3 minuty. Jeśli twoje oczy są wyraźnie opuchnięte, możesz łyżeczki wymienić na kolejne, aby polepszyć efekt. Uważaj, aby nie trzymać łyżeczek w zamrażalniku zbyt długo, aby nie były zbyt zimne. Tu podobnie jak w przypadku lodu, możesz spowodować silne podrażnienie skóry.
Maseczki.
Z produktów obecnych w kuchni możesz przygotować skuteczne maseczki.
- ogórkowa – Zapewne jest Ci znana, bo wystarczy na oczy położyć po prostu plasterki ogórka. Jednak, aby była bardziej skuteczna, proponuję, abyś ogórka starła na tarce na małych oczkach. Dzięki temu wydobędziesz z niego sok, który odgrywa główną rolę. Przygotowaną papkę połóż pod oczy i na powieki. Uważaj, aby sok nie dostał się do oczu. Jeśli jest go zbyt dużo, lekko odciśnij ogórka przez gazę. Połóż na 15-20 minut, a następnie zmyj chłodną wodą.
- ziemniaczana – Ta maseczka wspaniale rozjaśnia cienie pod oczami! Aby ja przyrządzić potrzebujesz jednego surowego ziemniaka. Zetrzyj go na tarce na małych oczkach, lekko odciśnij nadmiar płynu i nałóż na 20 minut. Przykryj płatkami, aby maseczka nie wyschła. W przeciwnym razie, poczujesz nieprzyjemne ściąganie.
- ryżowa – A dokładnie z otrębów ryżowych, które dostaniesz w sklepie ze zdrową żywnością. Taka maseczka świetnie rozjaśnia i napina skórę wokół oczu. Wystarczy, że otręby zalejesz ciepłą wodą, poczekasz 5 minut, aż ostygną i papkę nałożysz na okolicę wokół oczu. Polecam przykryć ją gazą, aby nie spływała i nie wyschła. Po upływie 15 minut zmyj maseczkę delikatnie letnią wodą.
Wypróbuj kilka polecanych przeze mnie sposobów na delikatną skórę wokół oczu i znajdź najbardziej skuteczny dla siebie :-).