Jak spowolnić starzenie skóry – zabiegi antyoksydacyjne.
Czym są wolne rodniki?
To pojedyncze atomy tlenu, które powstają w trakcie reakcji spalania tlenu w energię, czyli np. po intensywnym wysiłku, pod wpływem stresu, zanieczyszczeń ze środowiska, przyjmowanych leków, a szczególnie pod wpływem palenia papierosów. Jak wiadomo, atom tlenu naturalnie występuje w podwójnej cząsteczce. Wolny rodnik, który pojawi się w naszym organizmie będzie dążył do sparowania się z pojedynczym atomem tlenu, czyli będzie szukał pary. A gdzie ją znajdzie? W kolejnym sparowanym atomie tlenu, tym samym rozrywając podwójne wiązanie i powodując powstanie kolejnego wolnego rodnika. Kółko zaczyna się zataczać i tworzy się łańcuch wolnorodnikowy.
Jak jest rola wolnych rodników?
Wolne rodniki czyli oksydanty mają jasną i ciemną stronę. Są niezbędne do życia, bowiem zwalczają procesy zapalne w trakcie choroby, poprzez niszczenie bakterii i wirusów, niszczą toksyny i biorą udział w procesie powstawania enzymów. Po wykorzystaniu ich w danej reakcji organizm juz ich nie potrzebuje i tu do akcji wkraczają antyutleniacze niwelujące wolne rodniki. Jeśli jednak ilość wolnych rodników jest zbyt duża, dochodzi do uszkadzania zdrowych komórek, niszczenia włókien kolagenu, spowolnienia regeneracji komórkowej, a co za tym idzie przyspieszenia procesów starzenia.
Niestety, w obecnym, mocno zanieczyszczonym świecie, jesteśmy w ogromnym stopniu narażeni na działanie wolnych rodników. Sprawy nie ułatwia szybkie tempo życia, codzienny stres i często brak odpowiednich składników w diecie. Ogromna liczba wolnych rodników tworzy się pod wpływem działania promieni słonecznych, picia alkoholu, palenia papierosów, ale również po intensywnym wysiłku fizycznym. Z wiekiem organizm, a tym samym skóra coraz słabiej radzi sobie z oksydantami. Dlatego musimy ją wspomóc poprzez odpowiednią dietę bogatą w przeciwutleniacze i zabiegi neutralizujące.
Co to są zabiegi antyoksydacyjne?
Zabiegi antyoksydacyjne mają na celu neutralizację wolnych rodników, zanim zdążą wyrządzić szkody. Zabiegi te są bogate w substancje przeciwutleniające, takie jak witaminy A, C i E resweratrol, miłorząb japoński, floretyna, kwas ferulowy, witamina E, koenzym Q10. Oprócz wyłapywania oksydantów przyspieszają regenerację komórek, wyraźnie poprawiają i ujednolicają koloryt cery, chronią włókna kolagenu i elastyny przed degradacją.
Dla kogo zabiegi antyoksydacyjne? Od kiedy zacząć z nich korzystać?
Takie zabiegi polecam każdej z nas, bez względu na wiek i rodzaj skóry. W wieku nastu czy 20stu lat możemy zafundować sobie taki zabieg w formie zastrzyku energii dla skóry, szczególnie jesienią czy zimą, gdy skóra jest mniej dotleniona. Po 30tym roku życia powinny na stałe zagościć w regularnej pielęgnacji, jeżeli chcesz cieszyć się zdrową i piękną skórą oraz spowolnić proces starzenia.
W zabiegach przeciwutleniających dobieram odpowiednie składniki aktywne do danego rodzaju i potrzeb skóry. Jeśli wróciłaś z urlopu i korzystałaś dużo ze słońca, polecę Ci terapię z kwasem ferulowym, który naprawia komórki zaatakowane przez promienie UV. Jeśli palisz papierosy wykonam zabieg z witaminą C i E, które rozświetlą i odżywią cerę oraz zlikwidują szorstkość i szary koloryt. Jeżeli masz cerę naczyniową i delikatną to najlepszym rozwiązaniem będzie zabieg oparty na resweratrolu i witaminie C, które wzmocnią ściany naczyń i zmniejszą rumień, a tym samym zwiększą odporność skóry. Każda z tych zabiegów jest ważnym elementem w terapii spowalniającej proces starzenia.
Jak spowolnić starzenie skóry – zabiegi antyoksydacyjne – PODSUMOWANIE
Zapewne często, gdy rozpatrujesz zabiegi antystarzeniowe, na myśl przychodzi Ci spłycanie zmarszczek, ujędrnienie skóry czy poprawa owalu twarzy, a tymczasem zabiegi antyoksydacyjne odgrywają równie ważną rolę, bowiem skóra zaatakowana przez wolne rodniki szybciej się starzeje. Dlatego powinny iść w parze z zabiegami wygładzającymi zmarszczki i przyspieszającymi syntezę włókien kolagenu. Zabieg przeciwutleniający jest jednocześnie zabiegiem antiaging, bowiem wymienione przeze mnie składniki mają szerokie spektrum działania i znacząco spowalniają proces starzenia się skóry. Co więcej, odpowiednio ze sobą połączone wzmacniają wzajemnie swoje działanie, tym samym zwiększając efekt terapii.