Antyoksydanty pielęgnacja – pielęgnacja antyrodnikowa /wolne rodniki/
Czym są wolne rodniki?
# antyoksydanty pielęgnacja
Wolne rodniki to pojedyncze formy tlenu, a dokładniej pojedyncze elektrony. Cząsteczka tlenu w naturze występuje w postaci dwuatomowej O2, więc każdy atom tlenu ma swoją parę. Zaś właśnie wolny rodnik czyli O powstaje na drodze różnych przemian w przyrodzie i w naszym organizmie. Powstają pod wpływem palenia papierosów, stresu, wdychania spalin, podczas choroby i uwaga podczas intensywnego wysiłku fizycznego, gdyż dochodzi wtedy do szybszej przemiany materii, a więc szybszego spalania i właśnie podczas tego procesu wytwarzane są wolne rodniki. Co ważne duża ilość wolnych rodników tworzy się podczas długotrwałego stanu zapalnego i mam tu na myśli nie tylko choroby wewnętrznych organów, ale także trądzik, trądzik różowaty, łojotokowe czy atopowe zapalenie skóry. Dostarczamy je także w potrawach smażonych, z grilla czy wędzonych.
Wolne rodniki – zalety i wady:
Wolne rodniki są niezbędne, aby zwalczać stany zapalne, wirusy, bakterie, więc absolutnie są niezbędne dla immunologii organizmu. Natomiast zbyt duża ilość wolnych powoduje powstanie łańcucha wolnorodnikowego i to już jest niepokojąca sytuacja. Jak to się dzieje? Wolny rodnik szuka pary, więc jeżeli krąży samotnie w naszym organizmie to będzie niszczył na swojej drodze wszystko co napotka, bo będzie chciał się połączyć z jakąś cząsteczką, aby mieć towarzysza. To może być atom tlenu, azotu, niszcząc w ten sposób komórki, cząsteczki białka w tym np. kolagenu, czy cząsteczka DNA. Jak taki wolny rodnik zabierze atom z innej cząsteczki, to ta uszkodzona cząsteczka staje się nowym wolnym rodnikiem i kółko się zamyka, a dokładnie powstaje właśnie łańcuch wolnorodnikowy. Jak łatwo się domyślić przyspieszone zostaje starzenie organizmu, w tym skóry. Dlatego tak bardzo podkreślam rolę kosmetyków przeciw wolnym rodnikom.
Co to są antyoksydanty?
Na pytanie: Co powinno być w kosmetykach przeciwzmarszczkowych? Odpowiem – W pierwszej kolejności – antyoksydanty. Antyoksydanty to substancje aktywne, które hamują proces utleniania i dzięki temu przerywają reakcję łańcucha wolnorodnikowego.
Jak dobrać antyoksydanty do rodzaju cery?
- wit. C – dla prawie każdego rodzaju skóry, z wyłączeniem atopowych, odwodnionych, alergicznych i wysoce wrażliwych;
- kwas ferulowy – dla każdego, nawet dla osób dotkniętych AZS, jest niezwykle delikatny, z wyłączeniem osób uczulonych na kwas ferulowy;
- azeoglicyna – cera mieszana, tłusta, trądzik pospolity i różowaty, cera naczyniowa, przebarwienia, szary koloryt zaskórniki;
- resweratrol – cera naczyniowa, dojrzała, mieszana;
- zielona herbata – cera mieszana, tłusta, dojrzała, o szarym kolorycie i z problemem obrzęków pod oczami;
- wąkrota azjatycka – cera mieszana, dojrzała, tłusta, naczyniowa, zmęczona, poszarzała, wrażliwa;
- pomidor – dla cer wrażliwych, suchych, naczyniowych, dojrzałych i poszarzałych;
- dynia – dla cer szarych, zmęczonych, przesuszonych, dojrzałych, łuszczących, trądzikowych;
- owoce czerwone i fioletowe – cery mieszane, dojrzałe, trądzikowe, z problemem obrzęków pod oczami;
- oleje roślinne – w zależności od rodzaju oleju należy dostosować odpowiedni olej.
# antyoksydanty pielęgnacja
Jak skomponować pielęgnację antyoksydacyjną?
Nie musisz sięgać po każdy produkt z jakimś antyoksydantem, ale warto, aby przynajmniej w dwóch preparatach były zawarte. Najintensywniej zadziała serum, gdzie stężenie składników aktywnych z reguły jest największe, ale też lekka formuła sprawia, żę taki preparat świetnie wnika w skórę. Może to być serum wodne, żelowe lub w mgiełce. Dobrym rozwiązaniem będzie tonik np. z zieloną herbata, gdyż właśnie wodnista formuła wchłania się najszybciej.
Oczywiście silniejsze działanie uzyskasz jeśli antyoksydant będzie znajdował się zarówno w serum jak i w kremie. Ale tutaj uwaga, lepiej wybrać dwie różne substancje niż jedną taką samą w obu kosmetykach, np. witamina C w serum i kremie. Po pierwsze może to uwrażliwić skórę, a po drugie 2 różne substancje będą miały szersze pole działania, więc zadziałasz na różne potrzeby skóry.
Warto, aby antyoksydant znalazł się w maseczce, bo będzie to wspaniały zastrzyk regeneracyjny dla skóry. Maseczka jest opatrunkiem naprawczym i zastrzykiem energii dla skóry, działa intensywniej niż krem, dlatego warto ją stosować 1-2 razy w tygodniu.
# antyoksydanty pielęgnacja
Te materiały na Sekretach Cery mogą Cię zainteresować:
Te materiały na Youtube mogą Cię zainteresować:
Antyoksydanty pielęgnacja – pielęgnacja antyrodnikowa /wolne rodniki/

Antyoksydanty pielęgnacja – pielęgnacja antyrodnikowa /wolne rodniki/