Skuteczne sposoby na pryszcze
Skuteczne sposoby na pryszcze. Najważniejsze w szybkim pozbyciu się pryszczy jest przestrzeganie czterech zasad:
- Zasada pierwsza: Nie wyciskaj pryszczy. W ten sposób nie tylko nie przyspieszysz gojenia się pryszcza, ale możesz pogorszyć sprawę. Poprzez wyciskanie możesz głębiej wprowadzić bakterie i spowodować stan zapalny. W rezultacie pryszcz przekształci się w bolącą, czerwoną gulę.
- Zasada druga: Nie dotykaj twarzy rękoma. Na naszych dłoniach gromadzi się mnóstwo bakterii. Poprzez dotykanie twarzy dostarczamy kolejnej porcji bakterii, przez co możemy zaognić zmianę.
- Zasada trzecia: Nie rozdrapuj pryszczy. Pod wpływem drapania potęgujemy problem, gdyż uszkadzamy delikatny naskórek. To może sprawić, że pryszcze się rozprzestrzenią. Poza tym mogą powstać blizny.
- Zasada czwarta: Nie wykonuj peelingu ziarnistego w miejscu, gdzie pojawiła się krostka. Peeling tylko rozdrażni pryszcza i rozprowadzi bakterie po całej twarzy. Może to spowodować pojawienie się krostek na całej twarzy. Jeśli masz wiele wyprysków, to peeling ziarnisty zamień na enzymatyczny. Jeśli masz jedną krostkę, to po prostu ją omiń.
Darsonval.
Moim zdaniem najskuteczniejszy sposób na krostki. Potrafi się z nimi uporać w 2 dni. Darsonval jest urządzeniem, który emituje prąd o wysokiej częstotliwości. Prądy działają gojąco, przeciwzapalnie i dotleniają komórki skóry. Podczas zabiegu powstają wyładowania elektryczne, które wyglądają jak mała burza na naszej twarzy. Zabieg nie jest bolesny. Jedynie co odczuwamy to delikatne jakby ukłucia komara i minimalne ciepło. Ponadto w trakcie darsonwalizacji wytwarza się ozon (tak jak po burzy), który ma działanie bakteriobójcze i ściągające. Dzięki temu nawet boląca zmiana po skórą szybko zostaje usunięta i nie pojawia się na powierzchni skóry w postaci pryszcza. Urządzenie do darsonvalizacji jest bardzo proste w obsłudze. Warto zakupić je do domu, aby mieć system sos pod ręką. Kosztuje 100-300 zł. Oczywiście taki zabieg możesz wykonać w gabinecie kosmetycznym.
Gotowe preparaty:
- Żele punktowe – zawierają siarkę, borowinę, siarkę, cynk, glinkę białą lub zieloną, kwas salicylowy lub olejek z drzewa herbacianego. Maja w swoim składzie również alkohol, który dezynfekuje, wzmaga krążenie, dzięki czemu składniki aktywne lepiej przenikają.
- Pasta cynkowa – cynk ma działanie ściągające i przyspiesza zasuszanie pryszczy. Pastę należy nakładać miejscowo na krostkę.
- Sudocrem – zawiera tlenek cynku i alkohol benzylowy – działa podobnie jak pasta cynkowa, a dodatek alkoholu dezynfekuje i potęguje działanie preparatu.
- Tribiotic – maść zawierająca 3 antybiotyki, które zabijają bakterie, likwidują stany zapalne i przyspieszają gojenie.
Sposoby domowe:
UWAGA ! Pamiętaj o próbie uczuleniowej przed wykonaniem, któregoś z domowych sposobów.
Próba uczuleniowa – Przygotuj niewielką ilość maseczki i nałóż za uchem , na wewnętrzną stronę nadgarstka lub łokcia. Zmyj po kilku minutach. Zwróć uwagę czy na skórze nie pojawiła się wysypka, obrzęk, krostki czy swędzenie. Obserwuj ją jak się zachowuje w ciągu następnych 24 godzin. Jeśli wszystko będzie w porządku, możesz nałożyć maseczkę na twarz. Nie pomijaj tego etapu, gdyż możesz narazić skórę na nieprzyjemne niespodzianki. Każda skóra jest inna i może zareagować podrażnieniem na dany składnik.
- Olejek herbaciany – ma silne działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i ściągające. Przyspiesza gojenie się pryszczy i zapobiega pojawianiu się nowych. Możesz go stosować bezpośrednio na krostkę bez rozcieńczania. Wystarczy, że na patyczek higieniczny naniesiesz kroplę olejku i delikatnie posmarujesz nim zmianę. Olejek herbaciany możesz łączyć z glinką, alga spiruliną, miodem lub soda oczyszczoną. Wystarczy, że 1 kroplę olejku wymieszasz z wybranym składnikiem. Powstałą papkę połóż na krostkę i pozostaw na całą noc, a rano zmyj delikatnie letnią wodą.
- Tonik antybakteryjny – dodaj 25 kropli olejku do 110 ml toniku lub hydrolatu. Taki tonik możesz śmiało stosować rano i wieczorem. Jeśli poczujesz silne ściąganie stosuj go tylko raz dziennie.
- Maseczki przeciwzapalne – dodaj kilka kropli olejku herbacianego do maseczki z glinki, alg, błota lub gotowej, która kupiłaś w sklepie – to świetny sposób jeśli na twarzy masz więcej niż jedną krostkę.
- Pasta z kurkumy – odrobinę kurkumy wymieszaj z niewielką ilością jogurtu naturalnego lub wody i nałóż na krostkę. Jeśli nakładasz pastę przed snem, to poczekaj aż dokładnie wyschnie. Kurkuma barwi na żółto, więc papka powinna być całkowicie sucha, aby nie pobrudziła poduszki. Rano zmyj pastę żelem myjącym. Nie nakładaj kurkumy tuz przed wyjściem ani po peelingu właśnie ze względu na jej barwienie. Kurkuma ma działanie przeciwzapalne, przyspiesza gojenie i wygładza skórę.
- Błoto termalne z siarką – maseczkę z błota przygotowuje się podobnie jak z glinki lub alg. Wystarczy je wymieszać z niewielka ilością wody. Powstałą papkę możesz nałożyc na całą twarz na 20 minut lub miejscowo na pryszcza i pozostawić na całą noc. Błoto silnie detoksykuje skórę, pobudza krążenie, dotlenia komórki i pochłania nadmiar łoju. Zawarta w nim siarka działa silnie antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Błoto początkowo może powodować pieczenie i zaczerwienienie skóry, ale jest to zupełnie naturalna reakcja, dlatego nie zrażaj się po pierwszym użyciu.
- Pasta cynamonowa – pół łyżeczki cynamonu wymieszaj z odrobiną wody, aby powstała gęsta pasta. Nałóż ją na krostkę i pozostaw przynajmniej na 30 minut. Możesz pozostawić na całą noc. Olejek cynamonowy upłynnia łój i pobudza krążenie, dzięki czemu oczyszcza pory, przyspiesza gojenie zmian, wygładza i rozjaśnia przebarwienia. Nie stosuj tego sposobu na całą twarz, gdyż możesz silnie podrażnić skórę. Delikatniejszą wersję znajdziesz materiale o rozszerzonych porach i zaskórnikach >>link do filmu<< w opisie maseczki cynamonowej.
- Pasta do zębów – nałóż miejscowo na pryszcza odrobinę zwykłej, białej, miętowej pasty do zębów. Pozostaw na całą noc. Jeśli masz skórę wrażliwą zmyj po 30 minutach. Pasta działa przeciwzapalnie i silnie ściągająco. Przeciwdziała namnażaniu się bakterii i przyspiesza gojenie.
- Mleko – nasącz wacik mlekiem i kilkakrotnie, delikatnie przemyj krostkę. Mleko może z powodzeniem zastąpić tonik. Po prostu nasączonym w mleku wacikiem przemywaj całą twarz. Mleko zawiera kwas mlekowy, który działa złuszczająco i rozjaśniająco i ściągająco. Jeśli nie lubisz zapachu mleka na swojej skórze., to odczekaj 5-10 minut i zmyj buzię wodą. Następnie połóż krem pielęgnacyjny.
Te materiały na Sekretach Cery mogą Cię zainteresować:
Te materiały na Youtube mogą Cię zainteresować:
Skuteczne sposoby na pryszcze
Skuteczne sposoby na pryszcze