75
praktycznych porad
praktycznych porad
praktycznych porad
Co zrobić, gdy skóra czerwieni się pod wpływem zmian temperatur? (28)
Co zrobić, gdy skóra błyszczy się krótko po wykonaniu makijażu? (27)
Ściąganie i suchość skóry – jak się go pozbyć? (26)
Zaskórniki – jak je zminimalizować? (25)
Czy można oszukać genetykę i spowolnić powstawanie zmarszczek? (24)
Wolne rodniki – co to takiego? (23)
Od kiedy należy zacząć stosować kremy przeciwzmarszczkowe? (22)
Aby zmniejszyć zaczerwienienie spowodowane zmianami temperatur, należy wprowadzić do codziennej pielęgnacji kosmetyki wzmacniające ściany naczyń i łagodzące, które wspomogą naczynia w tej niełatwej walce.
Zacznij od kosmetyków myjących, które będą oczyszczały buzię dokładnie ale bez agresji. Zwróć uwagę, czy twój żel myjący bądź tonik nie zawierają hydroksykwasów, np. salicylowego czy glikolowego, gdyż substancje te mogą uwrażliwiać skórę na działanie czynników atmosferycznych. Jeśli tak to zamień je na preparaty nawilżające np.z łagodzącą alantoiną czy d-pantenolem oraz witaminą E. Dzięki temu podczas zmywania twarzy nie będziesz naruszała delikatnego płaszcza ochronnego skóry.
Ponadto zacznij stosować kremy bogate w kasztanowiec, arnikę, miłorząb japoński, róży czy hibiskusa. Sięgnij po serum z kwasem hialuronowym, witaminą B3 i C. Dzięki temu twoja skóra uzyska odpowiedni poziom nawilżenia, które odgrywa ogromną rolę we wrażliwości cery na bodźce. Im lepiej nawilżona cera, tym mniej będzie reagowała na zmienne temperatury. Przesuszenie skóry potęguje jej reakcję na warunki atmosferyczne. Zadbaj o odpowiednią ochronę skóry przed wyjściem na zewnątrz. Nałóż podkład i przypudruj twarz. W ten sposób stworzysz warstwę ochronną. Po przyjściu do domu zadbaj o jak najszybsze zmycie makijażu, aby skóra mogła odetchnąć. Nie stosuj częściej niż raz w tygodniu peelingu i to koniecznie enzymatycznego. Peeling ziarnisty nie jest odpowiedni dla skóry skłonnej do zaczerwienień, natomiast zbyt częste stosowanie peelingu prowadzi do naruszenia bariery ochronnej skóry i nasila rumień. Oprócz pielęgnacji warto wzbogacić dietę bogatą w witaminę C i B3.
Błyszczenie skóry niedługo po wykonaniu makijażu świadczy o nadmiernej pracy gruczołów łojowych, które zostały pobudzone na skutek zbyt agresywnych i mocno wysuszających kosmetyków. Wbrew pozorom ciągłe stosowanie preparatów matujących jeszcze bardziej zaostrza problem błyszczenia. Nierzadko przyczyną nadmiernego błyszczenia są zaburzenia hormonalne bądź nieprawidłowa dieta, szczególnie ostre potrawy i fast foody. Dlatego zrezygnuj z ostro przyprawionych dań oraz wykonaj badania hormonalne. Ponadto, zmień pielęgnację.
Aby wyprowadzić cerę na prostą należy postąpić mądrze i zastosować lekkie kremy lub emulsje, które odpowiednio nawilżą skórę bez obciążania gruczołów łojowych. Pomocne będą kosmetyki z delikatnymi kwasami, które spowolnią wydzielanie łoju. Aby wyprowadzić gruczoły na prostą i wyraźnie zmniejszyć uporczywe błyszczenie potrzeba trochę czasu. z reguły pierwsze efekty zauważysz po około miesiącu, ale nierzadko wyregulowanie gruczołów wymaga nieco więcej czasu. Im dłużej stosowałaś matujące i agresywne preparaty, tym dłużej będziesz musiała poczekać na rezultaty. Zanim gruczoły dojdą do równowagi przydadzą się bibułki pochłaniające nadmiar łoju.
Zdarza się, że skóra jest napięta jak struna do granic możliwości i daje znać o sobie przez cały dzień. To dowód na to, że skóra wyraźnie potrzebuje nawilżenia i odżywienia. Być może kosmetyki myjące są zbyt agresywne lub kremy mają za lekką konsystencję. Gdy skóra daje znać o sobie – nie zwlekaj! Jak najszybciej zmień krem na bardziej odżywczy, który nie będzie wchłaniał się natychmiast, a stworzy na twarzy ochronny film. Pomocne także będzie serum z kwasem hialuronowym i witaminami zastosowane pod krem, który w krótkim czasie poprawi kondycję cery. Pamiętaj o toniku bezalkoholowym po każdym myciu twarzy i osuszaj go po około 30 sekundach od zastosowania. Pozostawiony na buzi do wyschnięcia powoduje szybsze parowanie wody z naskórka i w rezultacie skóra staje się przesuszona. Stosuj peeling enzymatyczny – będzie delikatniejszy od ziarnistego. Nie sięgaj po nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, nakładaj łagodzące maseczki kremowe lub w płatach – przyniosą natychmiastową ulgę podrażnionej skórze i odbudują jej płaszcz ochronny.
W likwidacji zaskórników najważniejsze jest regularne skrupulatne oczyszczanie w trzech krokach, czyli za pomocą mleczka lub oleju myjącego, następnie żelu myjącego i toniku. Świetnie sprawdzają się preparaty zawierające hydroksykwasy, np. migdałowy, salicylowy, azelainowy, jabłkowy czy cytrynowy. Kwasy odblokowują ujścia mieszków włosowych, usuwając gromadzący się łój, zapobiegają rogowaceniu ujść mieszków włosowych i zwężają pory. Ponadto do pielęgnacji należy włączyć krem lub emulsję również z niewielkim stężeniem kwasów. Istotny jest także regularnie wykonywany peeling oraz maseczka z glinki 1-2 razy w tygodniu w zależności od grubości i wrażliwości cery.
Zdecydowanie tak.
Wbrew pozorom, to nie genetyka ma najsilniejszy wpływ na starzenie skóry, a czynniki działające na nią każdego dnia. Na pierwszym miejscu są promienie słoneczne, a następnie palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i kawy, zbyt mała ilość snu, stres i i nieodpowiednie odżywianie. Oszukać genetykę możemy poprzez skrupulatną i odpowiednią dobraną pielęgnację skóry, w tym codzienną ochronę słoneczną, zbilansowaną dietę, zadbanie o relaks, umiarkowany wysiłek fizyczny, rezygnację z palenia papierosów i zmniejszenie korzystania z innych używek. Dlatego tak ważny jest tryb Twojego życia, bowiem to Ty jesteś kowalem własnego losu i od Ciebie w największym stopniu zależy, jak Twoja skóra będzie wyglądała. Pomyśl o tym już dziś i zadbaj o swój organizm i skórę.
Wolne rodniki to pojedyncze cząsteczki tlenu, których uczestniczą w wielu procesach zachodzących w organizmie, a tym samym w skórze. Między innymi zwalczają procesy zapalne w trakcie choroby, poprzez niszczenie bakterii i wirusów oraz niszczą toksyny. To ich dobroczynne działanie. Niestety, mają także niekorzystny wpływ na nasz organizm i skórę. Zbyt duża ich ilość, która powstaje pod wpływem zanieczyszczonego środowiska, stresu, promieni słonecznych, palenia papierosów czy alkoholu, uszkadza komórki skóry i spowalnia ich regenerację, niszczy włókna kolagenu i przyspiesza proces starzenia. Z wiekiem skóra coraz słabiej radzi sobie z rodnikami. Czynnikami niszczącymi wolne rodniki są witamina C i E, resweratrol (substancja znajdująca się w czerwonych winogronach), floretyna (pozyskiwana z jabłek) , kwas ferulowy i fitowy, miłorząb japoński oraz koenzym Q10. Warto sięgnąć po kosmetyki zawierające te substancje, a także zadbać o odpowiednią dietę, która wspomoże organizm w zwalczaniu wolnych rodników.
Po kremy przeciwzmarszczkowe warto sięgnąć między 25tym a 30tym rokiem życia. To właśnie wtedy na naszej twarzy zaczynają się pojawiać pierwsze oznaki starzenia w postaci drobnych zmarszczek w okolicach oczu. Nie ma obawy, że to za wcześnie, bowiem nie istnieje ryzyko rozleniwienia skóry pod wpływem aktywnych składników. Skóra jest inteligentnym organem i pobiera to co jej potrzebne. Jeżeli zadbasz o skórę w odpowiednim momencie, to spowodujesz spowolnienie procesu starzenia. Najskuteczniejsze kremy przeciwzmarszczkowe to te zawierające witaminę C, retinolem, hydroksykwasami, kwasem hialuronowym czy peptydami. W młodym wieku można stosować kremy przeciwzmarszczkowe w formie terapii przez 2-3 miesiące w roku, zaś w wieku dojrzałym warto wprowadzić je do regularnej, codziennej pielęgnacji..
Te materiały na Sekretach Cery mogą Cię zainteresować:
Te materiały na Youtube mogą Cię zainteresować:
Prawidłowa pielęgnacja twarzy
Prawidłowa pielęgnacja twarzy