75
praktycznych porad
praktycznych porad
praktycznych porad
Czy nadmierne wydzielanie łoju można powstrzymać? (21)
Kiedy jest najlepszy moment na likwidację przebarwień? (20)
Dlaczego warto regularnie stosować peeling? (19)
Krem, po którym piecze skóra – czego to objaw? (18)
Oczyszczanie manualne – czy to już przeżytek? (17)
Jak długo można stosować taki sam krem? (16)
Minimalna ale skuteczna pielęgnacja. (15)
Zdecydowanie tak!
Nadmierna wydzielanie łoju świadczy o zaburzeniu pracy gruczołów łojowych. Taka dolegliwość najczęściej towarzyszy w przypadku mocno przesuszonej, a wręcz odwodnionej skóry, która jest pozbawiona płaszcza ochronnego złożonego z wody i tłuszczów. Gruczoły łojowe w odpowiedzi wyrzucają większą ilość łoju, aby nadrobić straty. Aby zmniejszyć wydzielanie łoju należy przede wszystkim odpowiednio nawilżyć skórę, Najszybsze rezultaty przyniosą profesjonalne zabiegi nawadniające i odbudowujące płaszcz hydrolipidowy oraz sera, maseczki i kremy bogate w kwas hialuronowy o rożnej masie cząsteczkowej, z witaminą E, ceramidami, peptydami i olejami, np. z ogórecznika czy jojoba.
Najlepszym okresem na likwidację przebarwień jest czas mniejszego nasłonecznienia, czyli późna jesień, łagodna zima i wczesna wiosna. Dlaczego? Poniewaz skóra podczas kuracji rozjaśniającej przebarwienia i wyrównującej koloryt skóry jest bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych i na podrażnienia z nimi związane. Przeciwwskazaniem jest również sroga zima, gdyż silne mrozy wpływają na przesuszenie i zwiększają wrażliwość skóry. Podczas terapii przebarwień często dochodzi do chwilowego spadku poziomu nawilżenia i stąd każde skrajne warunki będą nieodpowiednie.
Peeling powinien być stałym elementem pielęgnacji cery, ponieważ złuszcza gromadzące się martwe komórki naskórka. Poprzez złuszczenie pobudza skórę do regeneracji, usuwa szary zmęczony koloryt twarzy dodając jej blasku. Ponadto wygładza strukturę skóry i likwiduje szorstkość, dzięki czemu cera odzyskuje świeży wygląd. Wspomaga wchłanianie kremów, serów i masek, przez co ich działanie jest bardziej efektywne. W zależności od rodzaju i kondycji skóry należy go stosować 1-2 razy w tygodniu. Jest również pomocny w terapii trądziku, ponieważ zapobiega gromadzeniu się łoju w ujściach mieszków włosowych, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się nowych krostek. Skóry wrażliwe, suche, naczyniowe i trądzikowe potrzebują peelingu enzymatycznego bez drobinek trących, zaś skóry mieszane, tłuste bez wykwitów oraz dojrzałe peelingu drobnoziarnistego.
Pieczenie pojawiające się po chwili, tuż po nałożeniu kremu, najczęściej jest objawem silnego przesuszenia lub podrażnienia, np. pod wpływem agresywnych kosmetyków. Gdy skóra jest niedostatecznie nawilżona i odżywiona naruszony zostaje jej płaszcz ochronny. W rezultacie staje się znacznie bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, ale również na działanie składników aktywnych zawartych w kremach. Pieczenie może się utrzymywać dłuższą chwilę i powtarzać się za każdym kolejnym razem, gdy nakładasz krem, aż do czasu, gdy prawidłowy poziom wody i tłuszczów w skórze nie zostanie przywrócony oraz gdy płaszcz ochronny skóry się nie odbuduje.
Jeżeli pieczenie się nasila z każdą kolejną chwilą to prawdopodobnie oznacza reakcję alergiczną na dany składnik. Jeżeli twoja skóra z natury ma skłonność do uczuleń, to za każdym razem, gdy sięgasz po nowy kosmetyk, wykonuj próbę uczuleniową za uchem lub na małej powierzchni na twarzy, np. na kawałku policzka, aby uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń.
Oczyszczanie manualne, czyli oczyszczanie cery z zaskórników jest zabiegiem, który nie rozwiązuje problemów skóry, poniewaz nie dziala u jego źródła. Zabieg ten nie reguluje pracy gruczołów łojowych, a wręcz może prowadzić do ich pobudzenia na skutek intensywnego ucisku podczas oczyszczania ujść mieszków włosowych. Nieprawidłowo wykonane oczyszczanie może spowodować wepchnięcie głębiej treści zalegającej przy ujściu mieszka włosowego i zablokowanie ujścia gruczołu łojowego, a w rezultacie pojawienie się stanu zapalnego. Nawet prawidłowo wykonany zabieg nie gwarantuje trwałego efektu, bowiem przy znacznej pracy gruczołów łojowych zaskórniki pojawią się ponownie w przeciągu tygodnia.
Jeżeli krem Ci służy i widzisz po jego użyciu korzystne efekty, możesz zużyć 2 opakowania kremu. Po tym czasie warto zmienić kosmetyk, ponieważ skóra zmienia się dynamicznie i potrzebuje różnych składników aktywnych. Kolejne opakowania kremu nie przyniesie wymiernych korzyści , ponieważ skóra nie wykorzysta go w pełni. Zbyt długie stosowanie takiego samego kosmetyku może spowodować uwrażliwienie skóry bądź odwrotnie brak jakichkolwiek efektów.
Te materiały na Sekretach Cery mogą Cię zainteresować:
Te materiały na Youtube mogą Cię zainteresować:
Prawidłowa pielęgnacja twarzy
Prawidłowa pielęgnacja twarzy