75
praktycznych porad
praktycznych porad
praktycznych porad
Czy cera przetłuszczająca się potrzebuje kremu? (35)
Co lepsze do demakijażu – olej czy mleczko? (34)
Jak usunąć blizny potrądzikowe? (33)
Jak prawidłowo krok po kroku codziennie oczyszczać cerę? (32)
Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami? (31)
Przyczyny powstawania trądziku? (30)
Jak oczyszczać cerę trądzikową? (29)
Wydawać by się mogło, że cera skłonna do przetłuszczania nie potrzebuje już żadnego kosmetyku, bo przecież się błyszczy, a nałożony krem tylko to zwiększy. Nic bardziej mylnego!
Każda cera, bez względu na rodzaj potrzebuje nawilżenia. Skóra posiada swój płaszcz ochronny złożony z tłuszczów i wody. Gruczoły łojowe wytwarzają łój, ale nie zapewniają nawilżenia. Aby nawilżyć skórę, należy dostarczyć jej dostarczyć substancji nawadniających. Im bardziej przesuszona skóra, tym gruczoły łojowe są bardziej pobudzone, ponieważ próbują zastąpić brak wody natłuszczeniem.
Skóra jest szalenie inteligentnym organem i zawsze będzie dążyła do równowagi. W momencie przesuszenia, zostaje naruszony płaszcz wodno-tłuszczowy skóry, który pełni jedną z najważniejszych funkcji obronnych przed atakiem bakterii, wirusów i czynnikami atmosferycznymi (wiatr, słońce, mróz) oraz zanieczyszczeniami. Przesuszona skóra jest skłonna do podrażnień i podatna na powstawanie zmian w postaci krostek i zaskórników, gdyż zakłócony zostaje je neutralny kwaśny odczyn, a nadmiar łoju powoduje blokowanie ujść mieszków włosowych i prowadzi do powstawania zmian trądzikowych.
Poprzez odpowiednie nawilżenie gruczoły łojowe zaczynają się uspokajać i skóra zaczyna się mniej błyszczeć. Oczywiście, nie jest to efekt natychmiastowy, bezpośrednio po użyciu kremu. Z reguły pierwsze rezultaty można zaobserwować po miesiącu, gdyż tyle trwa przemian komórkowa naskórka. Skóra przetłuszczająca najlepiej toleruje kremy lekkie, o konsystencji emulsji bądź żelu, które nie pozostawiają tłustego filmu na skórze. Doskonale sprawdzi się także serum nawilżające, najlepiej z niskocząsteczkowym kwasem hialuronowym, który szybko się wchłania, świetnie wiąże wodę w naskórku i w przypadku tłustej skóry śmiało zastąpi krem, nie powodując nieprzyjemnego błyszczenia.
Oczyszczanie twarzy jest najistotniejszą częścią codziennej pielęgnacji. Mówię o tym na każdym kroku. Aby było rzeczywiście skuteczne, należy wybrać odpowiednie preparaty, które ułatwią nam to zadanie.
Etap pierwszy w oczyszczaniu czyli demakijaż polega na usunięciu pierwszych, największych zanieczyszczeń, na które składają się: makijaż, pot, łój, kurz, zanieczyszczenia środowiska czy filtry przeciwsłoneczne.
Nawet jeśli się nie malujesz, ten etap jest dla Ciebie równie ważny, bowiem nie wszystkie zanieczyszczenia są rozpuszczalne w wodzie, w związku z czym sam żel myjący czy pianka mogą ich nie usunąć. Zalegające na skórze zanieczyszczenia są doskonałą pożywką dla bakterii, które powodują krostki, zaskórniki czy podrażnienia skóry.
Dlatego zdecydowanie polecam olej myjący lub oliwkę, gdyż poradzą sobie z najcięższymi zabrudzeniami. Tłuszcz jest rozpuszczalny w tłuszczach, więc oleisty kosmetyk świetnie rozpuści nagromadzony łój, kremy z filtrami UV, które w większości są wodoodporne oraz kosmetyki kolorowe. Ponadto pod wpływem kontaktu z wodą olej zamieni się w lekką emulsję i na tym etapie rozpuści zabrudzenia rozpuszczalne w wodzie.
Czemu nie wybieram mleczka? Poniewaz jest znacznie w konsystnecji, zawiera mniej substancji oleistych i nie zawsze jest w stanie rozpuścić cięższe kosmetyki czy łój, a ponadto często podrażnia oczy i wtedy trzeba sięgnąć po osobny kosmetyk do demakijażu oczu. Co więcej, olej jest wygodniejszy w użyciu, ponieważ nie wymaga użycia płatków kosmetycznych, a mleczko trudno spłukać bez zastosowania wacików.
Mleczko polecam w wypadku, gdu olej powoduje powstawanie zaskórników i krostek, choć z reguły jest to wina danego typu oleju i warto poszukać dla siebie odpowiedniego, który nie będzie powodował owych zmian. Jeśli jednak żaden z wypróbowanych olejów się nie sprawdzi, wtedy należy zamienić go na mleczko.
Blizny potrądzikowe powstają na skutek gojenia silnych stanów zapalnych obejmujących warstwy skóry właściwej. Blizny potrądzikowe to blizny zanikowe, które wyglądają jak dziurki lub dołki. Powodują, żę struktura skóry jest nierówna i skutecznie obniżają samopoczucie. Na szczęście dzisiejsza kosmetologia daje nam możliwości pozbycia się ich i znacznego wyrównania powierzchni skóry.
Aby pozbyć się tego rodzaju blizn należy połączyć kilka metod. Jedną z nich są zabiegi silnie złuszczające z wykorzystaniem kombinacji kilku substancji, np. kwasu pirogronowego i retinolu, które powodują silną przebudowę komórek naskórka i skóry właściwej oraz pobudzają syntezę kolagenu.
Bardzo dobre efekty przynosi mezoterapia mikroigłowa, która pod wpływem nakłuć wywołuje kontrolowany stan zapalny w skórze, dzięki czemu dochodzi do silnej regeneracji tkanki. W połączeniu z czynnikami wzrostu dochodzi do stymulacji między innymi fibroblastów czy komórek naskórka, co prowadzi do prowadzi do zmniejszenia blizn i wygładzenia powierzchni skóry.
Aby osiągnąć zamierzone efekty potrzebna jest seria zabiegów. Ich ilość jest uzależniona od nasilenia problemu. Leczenie blizn potrafi trwać rok, a nawet dłużej, gdyż znacznie bezpieczniej jest wykonywać zabiegi mniej agresywne, które nie niosą ze sobą ryzyka powikłań. Ponadto skóra potrzebuje czasu na regenerację, a częstsze bądź silniejsze zabiegi nie przyspieszą działań, a mogą tylko pogłębić problem.
Oczyszczanie jest najistotniejszą kwestią w codziennej pielęgnacji. Tylko dokładnie oczyszczona skóra, pozbawiona toksyn i zanieczyszczeń, może prawidłowo funkcjonować i wykorzystywać w pełni składniki aktywne zawarte w preparatach pielęgnacyjnych. Większość problemów związanych z cerą wywodzi się właśnie z nieodpowiednio umytej cery, niedokładnie lub zbyt agresywnie, co prowadzi do zaburzenia funkcji skóry, ataku bakterii i innych drobnoustrojów oraz naruszenia płaszcza ochronnego. Dlatego ważne jest jak i w jakiej kolejności stosować kosmetyki oczyszczające, abyś mogła cieszyć się zdrową i piękną skórą.
Oczyszczanie powinno przebiegać w trzech etapach:
W tym etapie pozbywasz się zalegających zanieczyszczeń na powierzchni skóry. Nawet jeżeli się nie malujesz, to i tak należy go wykonać. Zanieczyszczeniem nie jest tylko makijaż, ale również pot, łój, martwe komórki naskórka, filtry UV, toksyny zewnętrzne środowiskowe i wewnętrzne powstające pod wpływem stresu, wysiłku fizycznego czy zażywanych leków. W pierwszym etapie zastosuj olej myjący , który rozpuści substancje rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie. Na suchą i brudną buzię oraz szyję i dekolt, nałóż preparat i rozprowadź go kolistymi ruchami, masuj przez ok. 30 sekund, dodaj odrobinę wody i masuj kolejne 30 sekund aż olej zamieni się w lekką emulsję. Spłucz twarz dużą ilością wody.
W tym etapie zmywasz pozostałości preparatu do demakijażu oraz dokładnie domywasz wszystkie zanieczyszczenia. Na wilgotną skórę nanieś kolistymi ruchami żel lub piankę myjącą i masuj dokładnie twarz przez minutę. Pamiętaj także o szyi i dekolcie. Myj dokładnie każdą partię twarzy, nie zapomnij o skroniach i bocznych partiach policzków. Nie trzyj mocno twarzy, aby nie podrażnić skóry. Wykonaj delikatny masaż, aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń . Nie potrzebujesz też żadnych szczoteczek, myjek czy gąbek, które mogą naruszyć warstwę ochronną skóry oraz doprowadzić do namnożenia bakterii powodujących zmiany w postaci krostek i grudek zapalnych. Dłonie w zupełności wystarczą. Po bardzo skrupulatnym umyciu spłucz twarz, szyję i dekolt dużą ilością wody. Zwróć uwagę, czy dobrze spłukałaś kosmetyk z bocznych partii. Pozostałości żelu lub pianki mogą być przyczyną podrażnień i innych zmian skórnych. Jeżeli cera jest czysta, osusz delikatnie skórę ręcznikiem papierowym lub frotte przeznaczonym wyłącznie do twarzy. Pamiętaj, aby nie używać tego samego ręcznika co do ciała, gdyż na twarzy jest inna flora bakteryjna niż na ciele.
Po osuszeniu spryskaj lub przetrzyj twarz wacikiem nasączonym tonikiem. Nigdy nie zapominaj o tym etapie! Podczas mycia twarzy, pod wpływem działania środków rozpuszczających zanieczyszczenia podnosi się nieco ph skóry. Aby przywrócić równowagę skórze, a tym samym ją złagodzić i nawilżyć, należy bezwzględnie zastosować tonik. Jeżeli pozbawisz skórę tego etapu, już po niedługim czasie cera stanie się bardziej wrażliwa i podatna na występowanie zmian trądzikowych, a także zwiększenie ilości zaskórników. Dlatego zawsze pamiętaj o toniku! Po jego zastosowaniu poczekaj około 30 sekund i dokładnie osusz skórę twarzy, szyi i dekoltu. Pozostawienie wilgotnej skóry spowoduje szybsze parowanie wody z naskórka i w rezultacie jej przesuszenie. Dlatego osuszenie jest tak ważne.
Gotowe! Teraz możesz przejść do dalszej części pielęgnacji i zastosować inne preparaty pielęgnacyjny dostosowane do potrzeb Twojej skóry 🙂
Ochrona przeciwsłoneczna jest jednym z najważniejszych punktów w codziennej pielęgnacji skóry. Jak już wielokrotnie pisałam, promienie UV są w stanie przyspieszyć starzenie skóry o 10, a nawet 15 lat. Są bezlitosne dla włókien kolagenu i elastyny przez co skóra traci gęstość i jędrność, powodują przebarwienia, nadmierne rogowacenie naskórka, zaburzenia funkcji ochronnej skóry, przyspieszają parowanie wody z naskórka, upośledzają pracę naczyń krwionośnych prowokując ich trwałe rozszerzenie. Dlatego właśnie codzienna ochrona przed ich działaniem jest tak ważna. Nie tylko w okresie wiosny i lata, ale w ciągu całego roku. Jak zatem odpowiednio stosować preparaty z filtrami, aby ich ochrona była skuteczna?
Oto kolejność w codziennym nakładaniu preparatów:
Trądzik jest chorobą skóry, ale jego przyczyna często leży wewnątrz organizmu.
Na zmiany trądzikowe może wpływać kilka czynników, takich jak:
Cerę trądzikową należy oczyszczać w trzech krokach.
Wybierz odpowiedni preparat do demakijażu i pozbycia się największych zabrudzeń. Nawet jeżeli nie malujesz się, ten krok jest bardzo ważny, aby pozbyć się najintensywniejszych zanieczyszczeń powstałych na skutek pracy gruczołów potowych i łojowych, toksyn zewnętrznych i wewnętrznych wytwarzanych pod wpływem stresu i wysiłku fizycznego oraz pyłów występujących w środowisku (smog, dym papierosowy, spaliny). Dla cery trądzikowej doskonale sprawdzi się olejek myjący hydrofilny, czyli taki, który w kontakcie z wodą zamieni się w lekka emulsję i nie pozostawi tłustego filmu na skórze. Dlaczego olej? Ponieważ doskonale poradzi sobie z nagromadzonym łojem na twarzy, ponieważ tłuszcz jest rozpuszczalny w tłuszczach.
Sposób użycia: Olejek nanieś na suchą i brudna buzię oczywiście czystymi dłońmi 🙂 Rozprowadź dokładnie kolistymi ruchami po całej twarzy, dodaj odrobinę wody i pomasuj pół minuty, aby rozpuścić nagromadzony brud. Zmyj dużą ilością wody.
Do mycia twarzy zastosuj żel lub piankę myjącą, które pienią się w kontakcie z wodą. Dla cery problematycznej najlepiej sprawdzą się preparaty z kwasem salicylowym, glikolowym, azelainowym lub migdałowym oraz ekstraktami z roślin takich jak : łopian, rozmaryn, kora wierzby, rumianek, szałwia czy nagietek.
Sposób użycia: Po zmyciu olejku na zwilżoną już skórę nałóż niewielką ilość żelu lub pianki i myj twarz dokładnie, ale delikatnie, miejsce przy miejscu, kolistymi ruchami przez około minutę. Zmyj twarz dużą ilością letniej wody i osusz papierowym ręcznikiem lub frotte przeznaczonym wyłącznie do twarzy.
Tonik stanowi bardzo istotny element w codziennym oczyszczaniu cery, ponieważ przywraca równowagę skórze po myciu, nawilża i równoważy pracę gruczołów łojowych oraz wspomaga działanie antybakteryjne. W walce z trądzikiem najlepiej sprawdzi się tonik z kwasami i ekstraktami roślinnymi jak w żelu myjącym lub ze srebrem koloidalnym o właściwościach przeciwzapalnych i przyspieszających gojenie.
Sposób użycia: Suchą skórę spryskaj obficie tonikiem lub przetrzyj nasączonym wacikiem. Nie żałuj preparatu. Poczekaj około pół minuty i osusz buzię ręcznikiem papierowym lub frotte.
Gotowe 🙂 ! Tak przygotowana skóra będzie doskonale korzystała z preparatów leczniczych i pielęgnacyjnych, które zastosujesz.
Te materiały na Sekretach Cery mogą Cię zainteresować:
Te materiały na Youtube mogą Cię zainteresować:
Prawidłowa pielęgnacja twarzy
Prawidłowa pielęgnacja twarzy