Jak należy pielęgnować skórę latem, aby po wakacjach cieszyć się złocistą opalenizną?

 1. Chroń skórę przed działaniem promieni UV odpowiednimi filtrami i nie przebywaj długo w pełnym słońcu.

Ochrona przed promieniami UV jest najważniejszym punktem w pielęgnacji skóry. Zobacz jaki wysoki faktor w kremie z filtrem powinnaś stosować:

 • Fototyp I– bardzo jasna cera, o różowawym zabarwieniu, piegi bardzo często, włosy jasnorude lub blond, oczy niebieskie, jasnoszare, jasnozielone – Twoja skóra wymaga wysokiej ochrony, ponieważ bardzo szybko ulega poparzeniom słonecznym, skóra po słońcu jest mocno zaczerwieniona, bardzo trudno się opala – krem z filtrem SPF50
 • Fototyp II – jasna skóra o beżowym zabarwieniu, piegi rzadko, włosy od blond po jasnobrązowe, oczy niebieskie, szare, zielone, piwne – Twoja skóra wymaga dość wysokiej ochrony, ponieważ często reaguje zaczerwieniem i może ulegać poparzeniom słonecznym, opalenizna pojawia się po pewnym czasie – krem z filtrem SPF30
 • Fototyp III– skóra śniada, oliwkowa, piegów mało lub wcale, włosy brązowe lub czarne, oczy brązowe, czarne, szare – Twoja skóra wymaga średniej ochrony, rzadko ulega poparzeniom, opalenizna pojawia się szybko – krem z filtrem SPF15

Zachęcam do stosowania jak najwyższych filtrów, gdyż w ten sposób najlepiej zapobiegamy przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ponadto:

 • pamiętaj, aby aplikować krem z filtrami co 2 godziny
 • zawsze po wyjściu z wody osuszaj skórę i ponownie nakładaj krem z filtrem
 • unikaj słońca między w godzinach 11-15, wtedy słońce działa najsilniej, ponieważ promienie padają prostopadle
 • noś kapelusz, aby ochronić organizm przed przegrzaniem oraz aby zapobiec przesuszeniu i spłowieniu włosów
 • nie wygrzewaj się godzinami w pełnym słońcu – postaraj się poszukać cienia
 1. Spłukuj słoną wodę po wyjściu z morza i pamiętaj o dokładnym prysznicu po plażowaniu

Słona woda i piasek wysuszają  i podrażniają skórę.

 1. Stosuj łagodne żele pod prysznic

Aby nie podrażnić skóry po opalaniu i kąpielach w morzu dobierz odpowiednie żele lub olejki po prysznic, które będą łagodziły i nawilżały skórę. Poszukaj kosmetyków z alantoiną, witaminami A i E, z proteinami mleka, owsem, lnem, awokado lub wyciągami owocowymi. Aby odżywić skórę, dodaj do żelu naturalny olej arganowy, jojoba, macadamia, oliwę z oliwek lub oliwkę dla dzieci. Olejek stworzy ochronny film na skórze i szybko złagodzi ewentualne podrażnienia.

 1. Nawilżaj i regeneruj skórę

Skóra latem wymaga bardzo troskliwej pielęgnacji. Aby zregenerować ją po słońcu i kąpielach w morzu wybierz balsamy i kremy z mocznikiem, d-pantenolem, alantoiną, miętą, ogórkiem, rumiankiem, aloesem lub olejami roślinnymi. W kremach do twarzy poszukaj dodatkowo witamin A, E i F, które silnie odżywią skórę i odbudują jej warstwę ochronną.

Nie zapominaj o maseczkach, które szybko przywrócą gładkość i blask skórze. Nakładaj je 2 razy w tygodniu. Składniki w maseczkach, które nawilżą i zregenerują naskórek to: masło shea, witaminy A, C, E i F, kwas hialuronowy, wyciągi z malin, róży, kolagen, elastyna, naturalne oleje roślinne, biała herbata, rumianek, ogórecznik, proteiny mleka, owsa lub pszenicy, algi, nagietek.

 1. Stosuj peelingi

Złuszczaj naskórek raz w tygodniu, zarówno na ciele jak i twarzy. Peeling wyrówna powierzchnię skóry i sprawi, że opalenizna będzie miała ładniejszy, świeższy kolor. Do ciała wybierz delikatniejsze niż zazwyczaj peelingi. Peelingi gruboziarniste z solą pozostaw na później. W okresie letnim mogą dodatkowo podrażnić skórę. Do twarzy wybierz peeling enzymatyczny. Nie stosuj peelingu bezpośrednio po opalaniu ani tuz przed nim. Najlepiej wykonaj go wieczorem, gdy skóra odpocznie od słońca.

 1. Używaj kosmetyków brązujących, aby podkreślić opaleniznę

Aby efekt złocistej opalenizny utrzymał się dłużej sięgnij po kosmetyki brązujące z orzechem włoskim, hebanowym, henną, lub związkami cukrowymi takimi jak dihydroksyaceton (DHA) i erytruloza. Spróbuj znaleźć produkty zawierające erytrulozę, która jest bardziej stabilna chemicznie od DHA i nie przekształca się w formaldehyd, szkodliwy dla na naszego organizmu. Po preparacie z erytrulozą będziesz musiała poczekać na opaleniznę minimum 24 godziny, a nie jak w przypadku DHA zaledwie dwie. Ale za to zbrązowienie naskórka będzie bardziej naturalne, równomierne i trwalsze. Myślę, że ze względu na zdrowie warto poczekać trochę dłużej.