Komorki skóry działają według określonego planu, który ma zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie. Nazywa się to cyklem dobowym lub biorytmem skóry. W zależności od pory dnia i nocy skóra pełni określone funkcje, które zapewniają odpowiednią pracę całego organizmu.

Dlatego jej wygląd w ciągu dnia może się diametralnie zmieniać i nie zawsze jest taki, jakbyś sobie tego życzyła. Na szczęście jest na to rozwiązanie. Jeśli będziesz wiedziała, dlaczego czasami reaguje podrażnieniem lub jest szara i zmęczona, łatwiej Ci będzie o nią zadbać.

Plan dzienny, od 5tej rano do 5tej po południu, według którego pracuje nasza skóra:

  • 5:00 – 8:00 rano– skóra pracuje powoli, w ciągu nocy nagromadziła się w niej woda, dlatego czasami lub częściej możesz zaobserwować podkrążone oczy i spuchnięte powieki. Aby zniwelować ten efekt przyłóż zimne łyżeczki do oczu zmrożone na chwilę wcześniej w zamrażalniku. Możesz również trzymać w lodowce żel ze świetlikiem i taki schłodzony nałożyć na skórę wokół oczu. Zimno obkurczy naczynia, usprawni przepływ limfy i zmniejszy obrzęki. Poranek to dobry moment na zimno-ciepły prysznic, który pobudzi krążenie całego ciała i pobudzi do życia. O tej porze nie stosuj nowych kosmetyków czy peelingu, gdyż skóra jest skłonna do podrażnień i alergii.
  • 8:00 – 10:00 rano– zmniejszają się obrzęki, ponieważ krążenie krwi jest szybsze, skóra nabiera ładnego świeżego kolorytu, rysy twarzy sa najbardziej wyraziste. To idealny moment na makijaż, który nałożony w tym momencie utrzyma się dłużej. Jeśli jesteś zmuszona wykonać go wcześniej, zastosuj delikatne i sprawdzone kosmetyki, aby nie podrażnić cery.
  • 10:00 – 13:00– gruczoły łojowe pracują na wysokich obrotach i skóra zaczyna się błyszczeć. Aby ją zmatowić użyj bibułki matującej lub chusteczki i delikatnie przypudruj skórę.
  • 13:00 – 17:00– spowalnia się ukrwienie skóry, a co za tym idzie skóra jest gorzej dotleniona i nabiera szarawego kolorytu. Ponadto pory rozszerzają się, a zmarszczki stają się bardziej widoczne. Często w tym czasie możesz odczuwać ściągnięcie. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu. Możesz odświeżyć i nawilżyć cerę spryskując ją wodą termalną lub hydrolatem, potocznie zwana wodą kwiatową lub roślinną. Pamiętaj, aby osuszyć buzie chusteczką. W przeciwnym razie skóra będzie jeszcze silniej ściągnięta.
  • 15:00 – 17:00– to najlepsza pora na depilację woskiem, pasta cukrową czy laserem, ponieważ skóra jest najbardziej odporna na ból.

Późnym popołudniem rozpoczyna się cykl regeneracji skóry.

  • 17:00 – 20:00– skóra przygotowuje się do odnowy, wzrasta ukrwienie skóry, złuszcza się naskórek i jeszcze bardziej rozszerzają się pory. W tych godzinach skóra jest najmniej skłonna do podrażnień. Ponadto chłonie wszystko jak gąbka. To najlepszy czas na zabieg oczyszczający lub liftingujący, masaż, maseczkę czy peeling. To również dobry moment na wypróbowanie nowych kosmetyków. O tej porze twój zmysł węchu działa najsilniej, więc warto zapalić kominek zapachowy z olejkiem eterycznym. Łatwiej tez będzie Ci wybrać w perfumerii odpowiednią wodę toaletową.
  • 20:00 – 22:00– skóra zaczyna wyrzucać toksyny nagromadzone w ciągu dnia. To doskonały moment na relaksującą kąpiel czy saunę, które spotęgują efekt oczyszczenia skóry. Pamiętaj, aby po seansie w saunie czy kąpieli nawilżyć skórę odpowiednim kosmetykiem. Pozostawiona sama sobie stanie się przesuszona, a nawet odwodniona. Pamiętaj, aby zmyć makijaż i oczyścić cerę przed 10-tą wieczorem. Pozostawione zabrudzenia utrudnią regenerację skórze przed północą. Pamiętaj o kremie na noc.
  • 22:00 – 24:00– komórki skóry rozpoczynają bardzo intensywną pracę, skóra staje się skłonna do podrażnień. Staraj się już nic nie jeść o tej porze, gdyż wszystko co zjadasz tak późno odkłada się w twoim organizmie i objawia się w postaci krostek, podrażnień, zanieczyszczonej i opuchniętej twarzy. Szczególnie jeśli masz skórę problematyczną skłonną do trądzika. Późny wieczór to najgorszy czas na zapalenie papierosa czy wypicie alkoholu, gdyz organizm najtrudniej trawi toksyny. Twoja skóra rano “odwdzięczy” Ci się szarym, zmęczonym kolorytem i workami pod oczami. Przed snem warto wypić szklankę wody, która ułatwi wypłukiwanie toksyn, dzięki czemu cera rano będzie świeża i promienna.
  • 24:00 – 5:00 rano–  około połnócy rusza intensywny proces odnowy skóry. Dlatego tak ważne jest, aby położyć się spac przed północą. Skóra pracuje na najwyższych obrotach niczym w fabryce. Podwyższa się poziom witaminy A, C i E, odnawiają się włókna kolagenu i elastyny, regenerują się komórki naskórka, a toksyny są nadal wydalane. Około 5-tej rano skóra powoli się budzi, zaczynają pracować funkcje obronne skóry i cały proces się powtarza. Dlatego właśnie po zarwanej nocy nasza skóra jest szara i przesuszona, gdyż nie miała czasu na regenerację.