TRĄDZIK – PIELĘGNACJA UZUPEŁNIAJĄCA (część 2/3)

Walka z trądzikiem to długa i wymagająca dużego zaangażowania pielęgnacja lecznicza, której zadaniem jest wyprowadzenie skóry na prostą. Aby była skuteczna, konieczne jest poznanie fundamentalnych zasad i wprowadzenie ich w codzienne życie. W poprzednim poście opisałam podstawy pielęgnacji cery dotkniętej trądzikiem, czyli odpowiednie oczyszczanie, nawilżanie i ochronę. Bez nich nawet najdroższe cud kosmetyki nie będą miały szansy zadziałać prawidłowo. Dziś pragnę przedstawić Ci kolejne, bardziej zaawansowane kroki, które pomogą wyzdrowieć Twojej cerze, bowiem zdecydowaną większość trądzików można wyleczyć kosmetycznie.

Głównym powodem powstawania trądziku jest zaburzenie flory bakteryjnej skóry, nadprodukcja łoju oraz skłonność do nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych, które są ściśle powiązane z gruczołami łojowymi. Nagromadzony na powierzchni łój prowadzi do blokowania się ujść mieszków włosowych, a w rezultacie do powstawania zaskórników, krost i stanów zapalnych. Ilość wytwarzanego łoju jest powiązana w dużej mierze z gospodarką hormonalną, ale również jest spowodowana skłonnością osobniczą. W dzisiejszym życiu bardzo często towarzyszy nam stres, który zaburza prawidłową pracę hormonów, o czym pisałam w poprzednim poście.

Aby wyprowadzić skórę prostą potrzebujesz zadbać o prawidłową jej florę bakteryjną oraz uspokoić pracę gruczołów łojowych. Dlatego potrzebny jest odpowiednio dobrany peeling zawierający enzymy z owoców lub oparty na kwasie salicylowym, glikolowym czy migdałowym. Peeling pomoże zmniejszyć występowanie zaskórników i zmniejszy widoczność porów. Powinien być wykonywany regularnie 2 razy w tygodniu.

Po peelingu należy zastosować maseczki o działaniu ściągającym pory, bakteriobójczym i regulującym pracę gruczołów. W tej roli dobrze sprawdzą maseczki z glinek ( szczególnie żółtej i multani mitti), z mikronizowanych alg oraz z błota termalnego bogatego w siarkę. Pomocne będą również łagodzące maski żelowe z wyciągiem z fiołka trójbarwnego lub ze srebrem koloidalnym. Taką maseczkę możesz wykonać samodzielnie łącząc żel zawierający kwas hialuronowy ze srebrem koloidalnym. Nie tylko pomoże w likwidacji krostek i zaskórników, ale również nawilży oraz złagodzi podrażnienia.

Ważnym punktem pielęgnacji problematycznej cery powinno być serum o właściwościach gojących, bakteriostatycznych i rozjaśniających przebarwienia pozapalne. Tu swą rolę doskonale spełnią preparaty z witaminą B3, cynkiem, kwasem salicylowym, siarką czy piroctonem olaminy. Pirocton olaminy to substancja, która zwalcza bakterie i grzyby. Takie serum należy stosować w formie kuracji, przez około 2-3 miesiące, najlepiej pod krem na noc lub jako samodzielny kosmetyk, jeśli Twoja skóra jest wyraźnie łojotokowa.

Oprócz kosmetyków pomocne będzie stosowanie Darsnonvala, urządzenia wykorzystującego prądy d’Arsonvala, które wpływają na zakończenia nerwowe oraz pobudzają krążenie w skórze. Dzięki temu przyspiesza się gojenie stanów zapalnych i dotlenienie skóry, przez co poprawia się jej koloryt. Ponadto urządzenie wytwarza ozon, który dezynfekuje i zwęża pory. Jest świetnym ratunkiem przy bolących, ropnych zmianach. Warto wzbogacić nim leczniczą pielęgnację.

W walce z trądzikiem najważniejsza jest systematyczność. Aby Twoje działania przyniosły oczekiwane efekty potrzebujesz wprowadzić je w codzienne życie. Wiem, że wymaga to od Ciebie wiele cierpliwości. ale tylko regularnie powtarzane czynności przywrócą równowagę skórze i pozwolą cieszyć się zdrową skórą :).