JAK KROK PO KROKU STOSOWAĆ KOSMETYKI?

Dzień dobry :).

Potrzebowałam informacji na temat pielęgnacji cery w pigułce. Jestem zupełnym beztalenciem, jeśli chodzi o dbanie o skórę twarzy,a przez nadmiar informacji po prostu wpadałam w chaos i porzucałam temat. Teraz jak pilny uczeń usiadłam z kartką, długopisem i notowałam. Mam tylko wątpliwości dot. całej „procedury” pielęgnacji, stąd kilka pytań. Czy jeśli krem nawilżający będzie zawierał filtry UV, to mogę w ten sposób połączyć etap kremu nawilżającego i ochrony przed słońcem? Jeśli nie, to najpierw nakładać krem nawilżający czy z filtrem? Czy peeling i maseczki wykonywać po zmyciu makijażu i oczyszczeniu twarzy czy jest to niezależnie od siebie? Czy jeśli krem nawilżający albo na noc będzie zawierał składniki przeciwzmarszczkowe to zalecane jest mimo to stosowanie oddzielnego kremu przeciwzmarszczkowego? Jeśli tak, to kiedy go nałożyć? I ostatnie- kiedy nałożyć żel ze świetlikiem pod oczy? Po którym etapie, produkcie, po kremie pod oczy…?

Czy zadajesz sobie podobne pytania? Czy masz wątpliwości, w jakiej kolejności nakładać kosmetyki? Pomogę Ci przedrzeć się przez gąszcz informacji :).

Początki w pielęgnacji bywają trudne i niejedna z Was, podobnie jak dzisiejsza moja bohaterka, ma problem z poukładaniem ich w jedną całość. Ilość informacji może Was na stracie przytłaczać, ale spokojnie – “nie taki diabeł straszny jak go malują” 🙂 Cieszy mnie ogromnie, że czujecie coraz większą potrzebę dbania o cerę :)! I cieszy mnie też, że chcecie, aby Wasza pielęgnacja nie była przypadkowa, a świadoma i dostosowana do potrzeb Waszej skóry. W odpowiedzi na Wasze pytania przygotowałam schemat kompletnej pielęgnacji, które bez problemu możesz wydrukować i mieć zawsze pod ręką 🙂 Schemat stworzyłam chronologicznie, co oznacza, że opisałam czynności od rana do wieczora.

RANO

 1. Żel myjący – Umyj dokładnie twarz żelem myjącym.
 2. Tonik – Po oczyszczaniu zastosuj tonik i osusz twarz chusteczką.
 3. Żel lub Krem pod oczy – Nanieś odrobinę żelu lub kremu na okolicę oczu. Jeśli będziesz to robić przed nałożeniem kremu do twarzy, łatwiej wejdzie Ci w nawyk. Nigdy nie nakładaj obu preparatów naraz, gdyż cienka skóra wokół oczu nie lubi nadmiaru preparatów. Jeśli koniecznie chcesz użyć żelu np. ze świetlikiem, to zastosuj go rano.
 4. Krem dzienny – Nałóż krem dostosowany do potrzeb twojej skóry. Może być przeciwzmarszczkowy. Jeśli zawiera filtry UV minimum SPF15, to możesz pominąć następny etap.
 5. Krem z filtrami UV– Jeśli Twój krem pielęgnacyjny nie zawiera filtrów przeciwsłonecznych, to koniecznie nałóż osobny krem gwarantujący ochronę przed promieniami UV. Pamiętaj, aby współczynnik ochrony wynosił min. SPF15 zimą, zaś latem SPF30-50. Krem z filtrami nałóż po 10 minutach po kremie dziennym. Jeżeli po nałożeniu obu kremów czujesz, że Twoja skóra jest obciążona, to nałóż tylko krem z filtrem.
 6. Makijaż – Po kolejnych 10 minutach możesz wykonać makijaż. Tyle czasu fitry UV potrzebują, aby zakotwiczyć się w skórze.

SCHEMAT PIELĘGNACJI DZIENNEJ

Żel myjący => tonik => kosmetyk pod oczy => krem dzienny => krem z filtrami => makijaż

WIECZÓR

 1. Oczyszczanie – Oczyść skórę w dwóch etapach. Najpierw zastosuj mleczko lub olejek oczyszczający, a później żel myjący.
 2. Tonik – Po oczyszczaniu zastosuj tonik i osusz twarz chusteczką.
 3. Serum – Zastosuj odpowiednio dobrane serum.
 4. Krem pod oczy – Nanieś odrobinę kremu na okolicę oczu. Jeśli będziesz to robić przed nałożeniem kremu do twarzy, łatwiej wejdzie Ci w nawyk. Kremy lepiej sprawdzają się na noc niż żele, gdyż działają silniej odżywczo.
 5. Krem nocny – Po wchłonięciu serum, ok. kilku minut, nałóż krem odpowiednio dobrany do potrzeb Twojej skóry. Nie potrzebujesz stosowania dwóch rodzajów kremów. Każdy krem przeciwzmarszczkowy to jednocześnie krem pielęgnacyjny.

SCHEMAT PIELĘGNACJI WIECZORNEJ

Oczyszczanie (olejek lub żel myjący) => tonik => krem pod oczy => serum => krem do twarzy

PIELĘGNACJA UZUPEŁNIAJĄCA

 1. Peeling – Wykonuj wieczorem po oczyszczeniu twarzy w dwóch krokach i zastosowaniu toniku. Po peelingu ponownie zastosuj tonik i osusz skórę.
 2. Maseczki – Nakładaj po wykonaniu peelingu i przemyciu twarzy tonikiem. Krem nocny stosuj po zmyciu maseczki i ponownym zastosowaniu toniku.

Po co tyle razy używać tonik? Tonik wspomaga wchłanianie substancji aktywnych i przywraca równowagę skórze po myciu i po peelingu. Pomiędzy myciem twarzy a peelingiem sensownie jest użyć tonik, aby substancje zawarte w peelingu miały lepszą możliwość działania. Z kolei po peelingu, a przed maseczką tonik ponownie zrównoważy skórę i wspomoże wchłanianie substancji pielęgnacyjnych zawartych w maseczce. Zasada jest taka, że w momentach, gdzie stosujesz wodę do zmywania twarzy stosuj tonik. Poniżej zamieszczam schemat.

SCHEMAT PIELĘGNACJI UZUPEŁNIAJĄCEJ

Oczyszczanie => tonik => peeling => zmycie wodą => tonik => maseczka => zmycie wodą => tonik => krem nocny

Wydrukuj poszczególne schematy i połóż w wygodnym dla Ciebie miejscu. Za każdym razem będą przypominały Ci, co wykonać krok po kroku. Jestem przekonana, że tak poukładana kolejność poszczególnych czynności ułatwi Ci pielęgnację i zamieni galimatias w harmonijną całość :).