JAK ROZPOZNAĆ SWÓJ TYP CERY?

Czy wiesz jaką masz cerę? Czy wiesz czego potrzebuje? Te pytania bardzo często powracają jak bumerang. A odpowiedzi na nie są niezwykle ważne, gdyż tylko dzięki rozpoznaniu skóry dowiemy się, czego jej potrzeba i znacznie ułatwi dobór kosmetyków.

Właśnie z tą myślą stworzyłam dla Ciebie filmik z analizą cery, którą samodzielnie możesz wykonać w zaciszu domowym >>tu kliknij<<.

Analiza jest bardzo szczegółowa, wymaga od Ciebie zaangażowania i poświęcenia 10-15 minut, ale rozwiewa wszelkie wątpliwości. I tak jak sama analiza nie jest dla Was kłopotliwa, to już odczytanie wyników sprawia Wam niemałe problemy. W trzech filmikach opowiadałam jak je rozszyfrować (Filmy nr 30, 32, 34 z serii Kto Pyta nie błądzi).

Dziś na podstawie analizy 15letniej Agnieszki wytłumaczę jeszcze raz krok po kroku, aby ułatwić Wam to zadanie. Zaczynamy 🙂 !

Przyjrzyj się uważnie wynikom tej analizy i spójrz na dolny pasek SUMA ODPOWIEDZI. Na początek weź pod uwagę 2-3 najwyższe cyfry (czerwone kółka), pomijając gładką skórę. U Agnieszki jest to 7- zaskórniki, 8-matowa skóra oraz 8-rozszerzone pory. Teraz spójrz na kolorowe prostokąciki pod tymi największymi cyframi, które dotyczą poszczególnych typów cery. U Agnieszki cyfra 7-zaskórniki dotyczą cery tłustej i mieszanej, 8-matowa skóra występuje przy cerze suchej, mieszanej i dojrzałej, zaś 8-rozszerzone pory odnoszą się do cery tłustej i mieszanej.

Jak już pewnie dostrzegłaś w tych trzech przypadkach pojawiła się cera mieszana, a w dwóch tłusta. To oznacza, iż Agnieszka ma cerę mieszaną z przewagą tłustej. Ale co z matową skórą, która nijak ma się do cery tłustej? Matowa skóra mówi nam o tym, że skóra jest przesuszona lub nawet odwodniona. Czyli, że Agnieszka niedostatecznie ją nawilża i być może stosuje zbyt wysuszające lub matujące kosmetyki. Skąd to wiadomo? Bowiem przy takiej ilości zaskórników i rozszerzonych porów niemożliwe jest, aby skóra naturalnie była matowa. Matowa skóra pojawia się przy cerze suchej i dojrzałej, gdzie jest znacznie zmniejszona praca gruczołów łojowych. Biorąc pod uwagę wiek Agnieszki, wiemy już, że nie jest to cera dojrzała 🙂

A teraz przejdźmy do szczegółów. Spójrz na kolejne dość wysokie wyniki (zielone kółka) czyli 5-pryszcze oraz 5-gruba skóra. Analogicznie zerknij znowu na kolorowe prostokąty. Znajdują się w miejscu cery tłustej i mieszanej. Oznacza to, że w tym miejscu skóra jest skłonna do przetłuszczania, stąd pojawiają się pryszcze.

Kolejny średnio wysoki wynik ( żółte kółko) wynik dotyczy cienkiej skóry. Agnieszka dostrzegła ją w czterech miejscach: pod okiem lewym i prawym, na nosie i dekolcie. Idąc tym samym tropem jak poprzednio, spójrz na prostokąty. Cienka skóra występuje przy cerze suchej, mieszanej i naczyniowej. Ponieważ Agnieszka w żadnym miejscu nie zaznaczyła rozszerzonych naczynek ani zaczerwienienia od razu możemy wykluczyć cerę naczyniową. Pozostaje cera sucha i mieszana. Na wstępie założyłyśmy, że cera Agnieszki jest mieszana z przewagą tłustej. Cienka skóra w pozostałych miejscach wskazuje na suche partie.

Aby dostrzec jeszcze większe drobiazgi, zobacz, gdzie jeszcze znajdziesz odpowiedzi TAK (niebieskie kółka). Jest to czoło, na którym Agnieszka rozpoznała ściąganie, szorstką skórę, zmarszczki, zwiotczenie oraz swędzenie. Jeśli spojrzysz na prostokąty to dostrzeżesz, że większość tych objawów występuje przy cerze suchej i wrażliwej, a to oznacza, że czoło Agnieszki jest silnie przesuszone, a nawet odwodnione.

Na przykładzie czoła przeanalizuj u siebie każde miejsce, gdzie pojawiają się jakieś dolegliwości. To da Ci odpowiedź, czy skóra w tych miejscach jest odpowiednio pielęgnowana lub czy potrzebuje dodatkowej troski.

Właśnie taką szczegółową analizę przeprowadzam u moich Klientek. Dzięki temu doskonale wiem, czego skóra potrzebuje w danym miejscu. Wiem, że początkowo możesz się zniechęcić i czuć się przytłoczona ilością informacji, ale tylko w ten sposób dowiesz się dokładnie jaki masz typ cery. Po tak skrupulatnej obserwacji obejrzyj poszczególne filmiki dotyczące Twojego rodzaju skóry, gdzie znajdziesz wszelkie wskazówki jak odpowiednio ją pielęgnować :).