JAK PRAWIDŁOWO WYKONAĆ PRÓBĘ UCZULENIOWĄ?

Próba uczuleniowa to niezwykle ważny element, gdy sięgasz po nowy, silnie działający kosmetyk, np. z kwasami, wysokim stężeniem witamin czy retinolem lub gdy masz skórę wrażliwą. W dobie rozwijającej się technologii kosmetycznej, producenci prześcigają się w coraz nowocześniejszych składnikach aktywnych.

Dzisiejsze kosmetyki nie tylko mają nawilżać czy odżywiać skórę, ale widocznie spowolnić proces starzenia, spłycić zmarszczki, zniwelować rozszerzone pory czy rozjaśnić przebarwienia. Dlatego potrzebują intensywniejszych substancji, a te mogą wywołać nie tylko delikatne podrażnienie, ale również silne uczulenie w postaci pokrzywki alergicznej i obrzęków. Stąd tak ważna jest ostrożność podczas próbowania nowych kosmetyków.

Próba uczuleniowa daje nam odpowiedź, czy dany preparat jest odpowiedni dla naszej skóry i pozbawia nas przykrych niespodzianek. Jest szczególnie ważna, gdy sięgasz po silne serum lub koncentrat, w których stężenie składników jest znacznie większe niż w kremach.

Próba uczuleniowa jest prosta wykonaniu i zajmie Ci dosłownie chwilę. Warto poświęcić minutę, dwie i pozbawić się złudzeń, zamiast płakać nad rozlanym mlekiem.

Oto instrukcja wykonania:

  • Przemyj skórę za uchem, wewnętrzną stronę łokcia lub nadgarstka wacikiem nasączonym płynem micelarnym i osusz.
  • Nanieś niewielką ilość preparatu (wielkości ziarnka grochu) na jedno z wyżej wymienionych miejsc i pozostaw na kilka minut.
  • Zmyj wacikiem nasączonym wodą i osusz. Nie nakładaj na badany obszar żadnych innych kosmetyków.
  • Zwróć uwagę, czy nie pojawiło się swędzenie, pieczenie, obrzęk lub wysypka.

Obserwuj skórę przez kolejną dobę. Jeśli następnego dnia nie zauważysz żadnych zmian, to oznacza, że kosmetyk jest dla Ciebie bezpieczny.Cierpliwość popłaca. Warto poczekać 24 godziny, bo czasami może nastąpić reakcja alergiczna opóźniona. Cała doba daje kompletną odpowiedź.