CO DAJE NASZEJ SKÓRZE WITAMINA C ?

Witamina C jest jednym z moich ukochanych składników w kosmetykach. Co takiego w sobie kryje, że ma tak doskonałą pozycję w świecie kosmetycznym i jej popularność nie słabnie?

Witamina C została odkryta na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Obecnie jest jedną z najlepiej przebadanych substancji aktywnych. To zapewnia nam bezpieczeństwo w jej stosowaniu i odkrywa pole możliwości. Ostatnio modna stała się tak zwana lewoskrętna witamina C, jakoby była najskuteczniejszą jej formą. Prawdą jest, że z punktu widzenia chemicznego nie istnieje taka postać tej witaminy. Błąd wynika z faktu, że witamina C czyli kwas askorbinowy, który posiada cztery odmiany w postaci izomerów. Tylko kwas L-askorbinowy wykazuje aktywność biologiczną. Pozostałe odmiany nie są wykorzystywane ani w kosmetyce, ani w suplementach czy pożywieniu. Mówiąc o witaminie C mówimy właśnie o kwasie L-askorbinowym, a nie o witaminie C lewoskrętnej. Po prostu to chwyt marketingowy, dzięki któremu masz się skusić na droższy produkt.

A powracając do jej działania na skórę, to rzeczywiście jest ono bardzo bogate. Oto co daje nam witamina C?

 1. Neutralizuje wolne rodniki w skórze, które atakują nas codziennie i powodują niszczenie i starzenie komórek skóry i całego organizmu. Szczególną uwagę na witaminę C powinny zwrócić osoby palące papierosy, bowiem w ich organizmie, pod wpływem substancji smolistych i tytoniu powstaje znacznie więcej wolnych rodników.
 2. Rozjaśnia i dodaje skórze blasku, ponieważ wzmaga dotlenienie skóry. Dzięki temu pozbywamy się zmęczonego, szarawego kolorytu.
 3. Delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka czyniąc cerę gładszą.
 4. Zmniejsza ilość zaskórników poprzez odblokowywanie gruczołów łojowych
 5. Reguluje pracę gruczołów łojowych spowalniając wydzielanie łoju.
 6. Nawilża skórę poprzez kwasu hialuronowego.
 7. Działa przeciwzapalnie, dzięki czemu krostki i grudki szybciej znikają.
 8. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Dzięki temu jest pomocna w pielęgnacji cery naczyniowej i dotkniętej trądzikiem różowatym.
 9. Wspomaga ochronę przeciwsłoneczną i reguluje barwnik w skórze. Dzięki temu przebarwienia stają się jaśniejsze.
 10. Wzmacnia barierę ochronną skóry przed czynnikami zewnętrznymi i chorobami skórnymi.
 11. Zwiększa syntezę ceramidów, kolagenu i elastyny w skórze, przez co spowalnia procesy starzenia i wspomaga ujędrnienie skóry.
 12. Wzmacnia działanie witaminy E i kwasu hialuronowego, dlatego warto stosować kosmetyki, które zawierają wszystkie te składniki. W ten sposób ich działanie jest bardziej skuteczne.
 13. Rozjaśnia cienie pod oczami, dlatego warto szukać jej w kremach właśnie na tę okolicę.

Pamiętaj o witaminie C na co dzień nie tylko w kosmetykach, ale również w swojej diecie, ponieważ jest ona podstawą dla zdrowej i pięknej skóry.